Kultura

14 filmů roku 2014

18. března 2014 v 17:05 | gemik
I letos jsem si sestavil osobní přehled filmů letošního roku, které mě na první pohled zaujaly a které snad budou stát za vidění. Bohužel než se mi povedlo článek dopracovat a zveřejnit, uběhla téměř čtvrtina roku a řada filmů z následujícího výčtu si tak svou premiéru v českých kinech dávno odbyla. Nechci ale přerušit každoroční tradici a navíc já se letos do kina ještě nedostal, takže pokud jste některé z filmů už viděli, dejte vědět v komentářích, jak se vám líbily a jestli jsem o něco zásadního přišel.

13 filmů roku 2013

6. ledna 2013 v 21:56 | gemik
Z přehledu nejlepších článků za uplynulý rok se zde na blogu stává tradice, stejně tak by tomu mohlo být u výběru mnou očekávaných filmů. Pod perexem tak naleznete 13 snímků, které si letos nechci nechat ujít. Co myslíte vy, vynechal jsem něco zajímavého? Podělte se o tipy :-)

Ohlédnutí za filmy loňského roku

2. ledna 2013 v 20:58 | gemik
Loni touto dobou jsem si připravil takový seznam mnou očekávaných filmů pro aktuální rok čímž vznikl článek 12 filmů roku 2012. No uteklo to jako voda a dnes tak můžu pokračovat v tradici a pomalu sestavit přehled pro rok aktuální. Nejdřív bych se ještě ale alespoň v krátkosti ohlédl za tím, jak dopadly filmy, které mi tenkrát padly do oka.


Jeden musí z kola ven / recenze

7. února 2012 v 23:40 | gemik
S velkým zpožděním si v našich končinách odbyl premiéru snímek Jeden musí z kola ven švédského režiséra Tomase Alfredsona. Snímek se zřejmě (ač bych se rád mýlil)v multikinech příliš dlouho neohřeje, místo toho se spíše usadí v komornějších sálech zaměřených na náročnější tituly mimo mainstreemový proud. Jeden musí z kola ven právě takovým je, opravdu se nejedná o běžnou popkornovou zábavu s pasivní konzumací obsahu.


Nebezpečná metoda / recenze

30. ledna 2012 v 22:24 | gemik
Novinka kanadského režiséra Davida Cronenberga Nebezpečná metoda, která je od čtvrtka uváděna v našich kinech, přenese diváka do počátku 20. století, z dnešního pohledu do doby poněkud obstarožní a alespoň navenek svázané konvencemi. Právě v tomto období totiž ve Vídni Sigmund Freud rozvíjel své psychoanalytické teorie a mladý Carl Gustav Jung se v Curychu snažil převést jeho práci do praxe.

To mu umožní případ mladé Sabiny Spielreinové, pacientky s diagnózou těžké hysterie. Zatímco v dřívějších dobách by neměla šanci na návrat k normálnímu životu, Jung věřil, že s využitím experimentální hlubinné psychologie dokáže Sabině pomoci. O postupu a výsledcích léčení Jung debatuje přímo Freudem, mezi oběma muži tak postupně vzniká přátelství přerůstající až téměř do vztahu otce a syna. Vše ovšem obrátí do zcela jiné roviny poté, co Jung odhalí své vlastní skryté touhy a nechá se svést k mimomanželskému vztahu se Sabinou.


Muži, kteří nenávidí ženy / recenze

14. ledna 2012 v 21:55 | gemik
Když v roce 2005 vyšla kniha Muži, kteří nenávidí ženy, první část z trilogie Milénium Stiega Larssona, stal se z ní během následujících měsíců bestseller nejen v rodném Švédsku, ale i téměř po celém světě. Bylo tedy jasné, že dříve nebo později spatří světlo světa filmová verze. Té se v roce chopili sami Švédové, na plátna kin postupně převedli kompletní trilogii. Výsledek byl velmi zdařilý, se svým projektem taktéž získali světový ohlas a celkové tržby z filmů se přehouply přes 200 milionů dolarů, čímž se jedná o nejvýznamnější počin ve skandinávské kinematografii (viz článek).


12 filmů roku 2012

7. ledna 2012 v 20:32 | gemik
Vytvořil jsem si takový osobní seznam očekávaných filmů letošního roku. Doufám, že alespoň polovina snímků splní moje očekávání a že se ještě pár dalších zajímavých kousků během roku objeví. A co vy? Máte svoje favority na které se těšíte? Podělte se :-)

Sherlock Holmes: Hra stínů / recenze

5. ledna 2012 v 17:01 | gemik
Před dvěma lety na plátna kin vtrhl znovuzrozený Sherlock Holmes, tentokrát s tváří Roberta Downeyho, což samo o sobě dávalo tušit, že půjde o trochu jiný pohled na tohoto slavného londýnského detektiva, než jaký byl zažitý z hojných předešlých zpracování. Obraz distingovaného anglického gentlemana řešícího s odstupem zapeklité případy vzal rychle za své, Holmes byl najednou lehce maniakální, zálibu v kouření ze své typické dýmky rozšířil o experimentování s různými druhy opiátů a kromě hry na housle se také velmi rád věnoval bojovým sportům. Nutno ale podotknout, že nakonec právě toto moderní pojetí se svým způsobem více blíží originálu z pera Artura C. Doyla.


 
 

Reklama