Fotografování

Kalendář akcí pro rok 2013

20. ledna 2013 v 23:28 | gemik
Pravidelně každý rok plánuju kam se vydám s foťákem v ruce a přesto na řadu zajímavých akcí zapomenu nebo se o nich dozvím až zpětně z reportáží. Letos se zkusím připravit důkladněji a vytvořit si kalendář s eventy, které bych si nechtěl nechat ujít. Seznam zatím obsahuje většinou již dříve absolvované "jistoty" z oborů mého zájmu, chci ho ale co nejvíc rozšířit, aby bylo po celý rok z čeho výbírat. Kalendář je zaměřen výhradně na ty akce, kam je možný bezproblémový vstup s fotoaparátem bez akreditací, proto například chybí větší sportovní akce v halách, koncerty apod. (to musím nějak vymyslet, zrovna ty koncerty bych si velmi rád vyzkoušel).

A co vy, máte nějaké tipy, které by mohly rozšířit můj seznam? Prosím podělte se v komentářích.

---------
Aktualizace: doplněn program červnových ohňostrojů v Brně
---------

Plzeňské letecké dny 2012

26. srpna 2012 v 19:05 | gemik
Tento víkend se na letišti Plzeň Líně konal druhý ročník Plzeňských leteckých dnů, Na tamním nebi se tak představily skvosty jako Spitfire Mk. VI. hydroplán Consolidatet PBY-5A Catalina, či Mig-15.

Čtyřhodinový program byl plný zajímavých prezentací a dechberoucích kousků, kromě výše zmíněných mě nejvíc potěšil tradičně precizní akrobacie Martina Šonky, či skvělá ukázka schopností záchranného vrtulníku W3-A Sokol a nechybělo ani několik průletů armádního Gripenu.Jedno velké panorama

21. března 2012 v 19:49 | gemik
Během včerejšího prosluněnného odpoledne se mi podařilo vyfotit vcelku rozsáhlé panorama Prahy z pohledu od Letenských sadů. Složeno ze 14 fotografií, výsledné rozlišení 18543x3065 pixelů, velikost po i po jpg kompresi je 24 MB. Takže prosím o strpení, pokud se vám to bude načítat déle :-) Pro plné rozlišení klikněte ZDE nebo na miniaturu níže.


----------------------------------------Hrátky s fotkou

4. února 2012 v 18:44 | gemik
Na serveru digineff.cz vyšel nedávno článek s tipem na zajímavý program s názvem Pixlr-o-matic umožňující pohrát si s libovolnou fotografií a dodat jí nejrůznější "vintage" efekty. Podobné aplikace jsou populární především na mobilních telefonech, kde nejrůznější funky vrstvy dokážou dodat zajímavější nádech jinak nijakým fotkám z nekvalitních integrovaných fotoaparátů. Občas ale může být zábava pohrát si i s běžnou fotkou klasicky u počítače a s programem disponujícím širokými možnostmi, jako je ten od Pixlru, lze dosáhnout opravdu pěkných výsledků.

Velkou výhodou je chod prográmku on-line, stačí na stránce pixlr.com/o-matic nahrát požadovanou fotografii nebo jí rovnou pořídit přes webkameru, upravit si ji k obrazu svému, poté stáhnout zpět do počítače a tím vše končí, bez nutnosti instalace/odinstalace dalších programů k sobě do počítače. Samotné nastavení úprav je jednoduchoučké, žádné překážky se nekladou. Podrobnější popis fungování naleznete v odkazu výše u pana Neffa, já jen přímo ukážu možnosti úprav na mé včerejší fotografii.

Každý den nová fotka / leden

31. ledna 2012 v 20:12 | gemik
Letos jsem se rozhodl pro každodenní zveřejňování aktuální fotografie, projekt provozuji na stránkách photo365.michalkrajicek.cz a i když jsem nezačal přímo od Nového roku, ale až od půlky ledna, jsem rád, že se mi zatím daří předsevzetí dodržovat, překonat začátky bývá nejtěžší. Dnes tedy přináším malou rekapitulaci uplynulého měsíce s výběrem několika fotek, které naleznete pod perexem. Zbytek denních fotografií a pokračování projektu můžete sledovat na výše zmíněných stránkách. Plánované snímky pořizuju svou klasickou fotovýbavou, náhodilé cvaky při pochůzkách na mobilní telefon Nexus S. Budu rád, když mi v komentářích sdělíte svůj názor, nebo se jen občas zastavíte shlédnout nové přírůstky.


Každý den nová fotografie

21. ledna 2012 v 14:56 | gemik
Nejrůznějších projektů typu Photo 365 / Photo a Day lze najít na internetu i třeba zde na serveru blog.cz neskutečné množství, nespočet (foto)blogerů se snaží zaznamenávat každý den pomocí jedné fotky, nejedná se tedy o nic originálního. Dlouho šly podobné počiny mimo mě, ovšem nedávno, po dlouhém období prakticky bez jediné fotografie, jsem začal uvažovat, že by podobný projekt mohl být užitečný i pro mě. Ani ne tak z důvodu ambicí dokumentovat svůj život, spíš donutit se víc sledovat dění kolem sebe a hlavně fotografovat mnohem častěji a tím se v samotném focení zlepšovat. Nic praxi totiž nenahradí a toto by mohla být právě dobrá motivace.

Muzeum LEGA / fotoprohlídka

26. prosince 2011 v 22:33 | gemik
V Praze na Národní se nachází Muzeum LEGA, opravdový ráj pro nadšence této stavebnice. Na třech podlažích zde mají vystavené přes 2000 nejrůznjějších modelů od historických kousků až po ty nejnovější přírůstky. Vstupné do muzea činí 200,- (snížené 130,-). Prohlídkou jsem se dokonale vrátil do dětských let, kdy jsem s nadšením skládal kostičku po kostičce a hned bych se do toho s chutí pustil znovu, jen kdyby ty stavebnice nebyly tak drahé...


Přílet delegací na pohřeb VH / Letiště Ruzyně

23. prosince 2011 v 22:22 | gemik
Celý týden se nesl ve znamení smutku z úmrtí exprezidenta Václava Havla, který vyvrcholil dnešním pohřbem, kterého se zúčastnilo několik desítek delegací z Evropy i celého světa. Fotek svíček atp. je všude dost, mě spíše zaujaly stroje, které státníky a další důležité osoby dnes do Prahy přivezly. Níže tak naleznete pár zajímavých strojů, které dopoledne přistály na ruzyňském letišti, větší obrázky naleznete klasicky v galerii.Jedním z nejzajímavějších strojů byl C-27J Spartan litevských vzdušných sil s prezidentkou Dalii Grybauskaitovou na palubě

Předvánoční návštěva u gorilek

22. prosince 2011 v 21:39 | gemik
Po delší době jsem na chvíli zavítal opět do gorilího pavilonu a během necelých dvou hodin nacvakal pár snímků této úžasné rodiny :-) Galerii čítající přes 100 fotografií zobrazíte kliknutím na obrázek nebo ZDE.


A samozřejmě štastné a veselé Vánoce všem!

Výběr fotek z pražské Zoo

8. prosince 2011 v 23:34 | gemik
Po letošních letních měsících, kdy jsem s fotoaparátem obrážel nejrůznější akce a disky se plnily hojným počtem fotek, přišelo sychravé počasí a foťák putoval do brašny, kde bohužel tráví většinu posledních dnů a týdnů. Nějak mi schází inspirace co v tomhle permanetně šedivém počasí fotit, navíc není ani obligátní dostatek času (a koneckonců ani peněz) na to něco kloudného vymýšlet.

Přichází tedy čas šáhnout do archivu. Poslední dobou jsem zde fotky ze Zoo už moc neprezentoval, většinou se objevily na facebookovém profilu Zoo nebo některé jsou zapadlé v galeriích tady na blogu. Udělal jsem tedy takové malé Best of z letošních zvířecích fotek, které si můžete prohlédnout níže pod článkem. Ve výběru naschvál chybí gorilí fotky, jelikož tvoří v mém zoo portfoliu výraznou většinu, dostanou vlastní výběrový článek, zatím se případně můžete podívat přímo v kompletních galeriích zde.


Letos zažili v Zoo Praha opravdový "babyboom", jedním z nových obyvatel Zoo je i tento lachtánek, který se narodil 19. května

Šaty od návrhářky 2

15. listopadu 2011 v 18:35 | gemik
Po delší době mám opět připravený fotočlánek, tentokrát s pohledem do světa módy. Stejně jako v létě (viz článek) jsem fotil šaty kamarádky, na jejíž kompletní tvorbu se můžete podívat na následujícím odkazu. Pár dnešních fotek pak čeká níže.


A zase ty gorily...!

7. října 2011 v 22:12 | gemik
Po delší době zase návštěva v pražské zoo a především v gorilím pavilonu. Vznikla tak během dnešního odpoledne série fotek, které naleznete v galerii ZDE nebo po kliknutí na fotku. V Praze byl dnes pravý podzimní sychravý den, v Zoo bylo minimul lidí, což je vždy příjemnější. Nevýhodou bylo jen zatažené nebe, které v pavilonu vytvářelo velkou tmu, fotil jsem tak na vysoká ISO (2000+) a ostrost není vždy ideální. Gorilky samy to ale bohatě vynahrazují :-)


Spotterem v Praze

3. října 2011 v 10:47 | gemik
Už je to nějaký ten pátek co fotografuju s výbavou Canon a přesto jsem se s ní na ruzyňské letiště dostal teprve v neděli poprvé. Impulzem byl samozřejmě první přílet Airbusu A380 do České republiky, kromě tohoto obra se mi ale před objektiv dostali i další, i když už trošku běžnější, oceloví ptáci. Odkazem na galerii tak zakončuji letecké články posledních dnů. Galerii naleznete ZDE nebo po kliknutí na fotku.


Airbus A380 v Praze / fotografie

2. října 2011 v 15:36 | gemik
Před týdnem se mi povedlo vidět v současnosti největší dopravní letadlo Airbus A380 na frankfurtském letišti, dnes jsem za tímto krasavcem nemusel jezdit tak daleko, v rámci prezentační akce totiž dnes dopoledne navštívil pražskou Ruzyni. Tuto událost si nenechalo ujít stovky lidí, ploty kolem letiště byly téměř po celém obvodu obsypány fanoušky letectví.


V současném provozu je Airbus A380 největší dopravní letadlo na světě - pojme přes 500 cestujících. Větší náhled ZDE.

Autosalon Frankfurt 2011

28. září 2011 v 22:01 | gemik
Jak jsem již psal v minulém článku, v pátek jsme byli na skok v Německu, abychom navštívili frankfurtský autosalon. Vystavená auta se počítala na stovky, zastoupeny byly nejznámější i poněkud netradičnější značky a k vidění bylo mnoho typů vozidel, od běžných městských po furturistické koncepty budoucnosti. Po celý den tak bylo na co se koukat a samozřejmě i fotit.

S focením na takových akcích je problém - mraky lidí, permanetně někdo vleze do záběru, prodírat se od auta k autu s těžkým foťákem rychle přestane bavit a šance na nějakou originálnější fotku je víceméně nulová. Navíc "umělecké" fotky mi nějak moc zatím neříkají a hlavně nejdou, v klasické reportáži si jsem jistější, takže snaha o ní byla i tentokrát. Jak a jestli se mi to povedlo můžete posoudit z výběru fotek pod článkem, či v kompletní fotogalerii.Alfa Romeo 4C

Spotterem ve Frankfurtu

27. září 2011 v 0:53 | gemik
Pátek jsem díky kamarádovi strávil ve Frankfurtu, kde naším cílem byl především 64. ročník mezinárodní přehlídky automobilů. Do města jsme dorazili v časných ranních hodinách a protože nám do otevírací hodiny zbývalo dost času, zajeli jsme se podívat ještě na tamní letiště, které patří mezi největší v Evropě. Rušný provoz dává mnoho možností pro pořízení zajímavých snímků, nás nalákal hlavně obrovský Airbus A380, který právě ve Frankfurtu pravidelně přistává lehce po sedmé hodině po své cestě z amerického Miami.

Očekáváný airbus jsme na vlastní oči opravdu spatřili, jedná se o dokonale impozantní kolos. Jedinou nevýhodou byl jeho brzký přílet před východem slunce, takže světla pro pořádné fotografování bylo pomálu. Na zmenšeninách to moc není patrné, na větších fotkách v galerii už se bohužel nutnost vyšší nastavení ISO nepěkně projevila. A380ka nám to alespoň vynahradila blízkým rolováním po dráze za již mnohem přijatelnějších světelných podmínek. Kromě airbusu se během hodinky na letišti před objektivem vystřídala řada strojů, výběr fotografií tak dávám k článku, kompletní fotogalerii s fotkami ve vyšším rozlišení pak naleznete ZDE.


Airbus A380-800 společnosti Lufthansa před přistáním na letišti Frankfurt

Bitva na Bílé hoře 2011

17. září 2011 v 23:29 | gemik
Na bělohorské pláni u Letohrádku Hvězda se konala rekonstrukce bitvy na Bílé hoře z roku 1620, kdy se na návrší u Prahy střetla česká vojska s spojeneckou armádou císařství a Katolické ligy. Pořážka českých vojsk tehdy předznamenala začlenění českýho státu do rakouského soustátí.

O tomto víkendu probíhá již sedmý ročník této zajímavé akce, já se jí účastnil poprvé a dokonale jsem si jí užil. V rámci bitvy se na ploše představí stovky účastníků z řady českých i zahraničních historických spolků, vše je perfektně zrežírované, po pláni se prohání jízda na koních, konají se manévry pěchoty a do toho ze všech stran pálí muškety i děla. Prostě ideální podívaná. Samotné bitvě předcházel doprovodný program v podobě hudebních či tanečních vystoupení, nejzajímavějším doplňkem byla ale prezentace dobových palných zbraní, od těch nejlehčích až po děla.

V článku naleznete výběr několika fotografií z dnešního dne, celou sérii pak standardně v samostatné galerii ZDE.


Foto pel-mel

12. září 2011 v 17:11 | gemik
Pár různorodých fotek z nedělní procházky Prahou. Aby fotky nebyly stejné jako z nedávného článku Praha v noci, trasa byla totiž téměř identická, zaměřil jsem se na jiná témata než na pohledy na město. Nejlépe z toho vyšly fotky měsíce, který dorůstal do úplňku a krásně zářil ještě před západem slunce.


Měsíc focený kolem půl osmé, ještě osvětený světlem zapadajícího slunce. Větší fotka ZDE.

Terezín - Malá pevnost

11. září 2011 v 21:04 | gemik
Dnes jsme trochu změnili původně naplánovaný program a vydali se strávit slunečnou neděli do Terezína a zde na vlastní kůži pocítit stísněnou atmosféru temného období našich dějin. Město Terezín bylo za okupace přeměněno na židovské ghetto, kde se po válečná léta muselo na malém prostoru obehnaným historickými hradbami tísnit desítky tisíc lidí. Mnoho z nich pak čekal nešťastný transport do vyhlazovacích táborů, někteří podlehli podvýživě a četným nemocem přímo v ghettu a mnoho lídí zažilo věznění v Malé pevnosti.


Vstup do Malé pevnosti v Terezíně

Domky ve Zlaté uličce

11. září 2011 v 0:39 | gemik
Domečky ve Zlaté uličce na Pražském hradě hrají všemi barvami, vytvoří tak pěknou fotosérii :-) Potíž je, že se na fotkách všechno kácí, jednak díky širokému ohnisku, pak také kvůli skutečnosti, domky ve Zlaté uličce nejsou postaveny podle pravítka a tu mají okno šejdrem, tu se naklání střecha... takže se není čeho chytit při snaze o srovnání. Chvíli jsem se s tím pytlíkoval, pak jsem ale nakonec nechal fotky tak jak vyšly, na výstavu s nima nepůjdu :-)


Letecký den CIAF 2011 / Hradec Králové

4. září 2011 v 14:56 | gemik
V parném sobotním dnu jsme vyrazili do Hradce Králové, kde se na tamním letišti konal 18. ročník letecké přehlídky CIAF - Czech International Air Fest. Pro nás byla tato akce novinkou, do Hradce jsme se vydali premiérově. Z Prahy jsme vlakem vyjížděli už lehce po šesté hodině, brzské vstávání bylo nepříjemně, ale díky tomu jsme v Hradci stihli první autobus zajišťující mimořádnou dopravu k letišti a vyhli se tak frontám ať už na autobus, nebo na lístky. Časný příchod na letiště nám zabezpečil i dobré místo hned u hrazení, již totiž kolem půl deváté byla první řada téměř celá zabraná, přestože hlavní program byl naplánovaný až na jedenáctou hodinu.


Změny v gorilím pavilonu

2. září 2011 v 16:20 | gemik
Po čtyřech dnech, kdy probíhala kompletní přestavba vnitřního vybavení gorilího pavilonu, se gorilí tlupa dnes dopoledne do svého bydliště "nastěhovala" zpět. Z původního vybavení nezůstalo kromě Richardovy palandy téměř nic a pavilon se tak změnil k nepoznání. Celá plocha je teď více propojena kmeny stromů, bezpečněji se tak dá přes větve přejít už od shodů až k povodňové věži. Přibyly sítě, odpočívací místa a nejrůznější schovávačky pro děti, především velký dutý kmen, který postupně vyzkoušeli sourozenci Moja a Tatu.


Pavilon po přestavbě (kompletní galerii naleznete ZDE)

Praha v noci / fotografie

31. srpna 2011 v 23:23 | gemik
V pondělí jsem si Prahu nafotil v podvečerním světle, dnes jsem pořídil fotky v nočním hávu. I dnes si všechny fotky můžete prohlédnout ve větším rozlišení a komplet pohromadě ZDE.


Karlův most a sv. Mikuláš

Šaty od návrhářky

30. srpna 2011 v 22:21 | gemik
Dnes jsem kamarádce, módní návrhářce, fotil několik nových šatů. Na výsledné fotografie se můžete podívat níže, její kompletní tvorbu i s možností objednání pak na následujícím odkazu.


Závody čtyřkolek z druhého pohledu

30. srpna 2011 v 10:40 | gemik
Fotografie ze sobotních závodů čtyřkolek a sidekár jsem zde již zveřejňoval (můžete vidět ZDE), tentokrát ale netradičně nechci prezentovat svoje snímky, nýbrž fotky mého bráchy, který se byl na závodech podívat se mnou a prvně si zde pořádně vyzkoušel fotografování se zrcadlovkou. Fotil mým původním Olympusem E-520 s objektivem Zuiko 50-150mm.

Na to, že sport fotil prvně a se zrcadlovkou neměl žádné zkušenosti, fotky dopadly myslím velmi dobře. Já mu pomohl pouze s postprocesem a na výsledek se můžete podívat v samostatné galerii (klikněte na fotku). Případně mu zde zanechte komentář, určitě bude rád :-)


4KOLKY a SIDE / Ledeč nad Sázavou

29. srpna 2011 v 3:36 | gemik
V sobotu se na Vysočině v Ledči nad Sázavou konalo Mezinárodní mistrovství ČR v závodech na čtyřkolkách a sidekárách. Závody na sidekách jsem viděl poprvé a je to skvělá podívaná, spolujezdec musí předvádět hotovou gymnastiku při vyvažování vozítka na motokrosové trati plné skoků a ostrých zatáček. V rámci čtyřkolek byla na programu i kategorie Junior, takže se na trati proháněli špunti ve věku od sedmi let.

Výběr fotek přikládám k článku, kompletní fotogalerii pak naleznete ZDE.


Dvě mrňavá tygřata

28. srpna 2011 v 17:45 | gemik
Čerstvá várka fotek dvou tygřích slečen ze Zoo Praha. V předchozím článku jsem je mylně označil za kluky, jedná se ale dvě krásné slečny, takže omluva šelmičkám :-)


Jedna fotka...

27. srpna 2011 v 22:51 | gemik
Běžně nerad dělám z jedné fotky bez většího textu samostatný článek, dnes ale svoje pravidla poruším. Následující fotografie má pro mě dostatečně silné kouzlo, aby článek "utáhla" sama.

Pořízená byla dnes večer během vydatného deště, kdy se pod těžké bouřkové mraky dostalo zapadající slunce a na mokrém peróně nádraží Praha - Libeň vykouzlilo tuto úžasnou atmosféru.

Dva mrňaví tygříci

26. srpna 2011 v 11:34 | gemik
Článek Zvířecí mimča měl docela úspěch a protože v Zoo Praha v posledních měsících zažívali pořádný baby-boom, mohu článek rozšířit o další fotky, tentokrát o dvojici tygřích slečen. Při prohlížení jsem si ale říkal, že i když technicky nejsou fotky uplně ok, hlavní představitelé to natolik vyváží, že by byla škoda pouze doplnit o jednu dvě fotky článek původní a nezveřejnit celou sérii. Proto jim věnuji samostatný prostor a vám přeju příjemné prohlížení :-)


Nový obsah v galerii

25. srpna 2011 v 23:19 | gemik
V posledních dnech jsem doplnil do galerie řadu nových fotografií především z několika nedávných návštěv Zoo Praha. Vhledem k opakujícímu se tématu, nechtěl jsem spamovat několika podobnými samostanými články a odbudu tak prezentaci jedním souhrnným.


Jak víte mj. i z mých předchozích článků, v červnu se v pražské Zoo narodilo mládě hrocha, které se má čile k světu a je na něj nádherná podívaná. V neděli v Zoo proběhl jeho křest, kdy mu za účasti Marka Ebena bylo přiděleno shodou okolností jméno Váleček. Fotky ze křtu naleznete ZDE.
 
 

Reklama


Rubriky