Články nejen o fototechnice

Wifi ve fotoaparátu

24. listopadu 2014 v 16:35 | gemik
Ve fotoaparátech napříč značkami se čím dál častěji mezi mnoha funkcemi začíná objevovat i vestavěný Wifi modul. O užitečnosti takové věcičky jsem býval skeptický a před nákupem nového fotoaparátu mě spíš mrzelo, že nelze pořídit variantu vybraného modelu bez této funkcionality a tím ušetřit. Jak se záhy ukázalo, opět jsem se velice mýlil. Například když se postupně začaly zvětšovat úhlopříčky dotykových telefonů, říkal jsem si, že používat něco s větší obrazovkou než 4" je bláznovství. Ovšem postupným vývojem jsem musel názor pozměnit a tak se dostal až k aktuální 5" úhlopříčce a zřejmě ani tato meta není konečná. Zpátky ale k Wifi, teprve tedy po osobní zkušenosti dokážu ocenit, jak užitečná vlastnost to může být.

Kompaktní foťák do 10 tisíc

25. října 2013 v 22:32 | gemik
Vánoce se pomalu ale jistě blíží a tak není od věci porozhlédnout po něčem, čím bychom si mohli udělat radost. Už dlouho jsem přemýšlel o nějakém menším fotoaparátu jakožto doplňku k zrcadlovce, ale za cenu těch kvalitnějších jsem si radši vždy pořídil nějaké rozšíření k mému hlavnímu systému. Letos se ale konečně na trhu objevily zajímavé kousky s příznivou cenou a především výprodejové akce loňských modelů, u kterých nyní poměr cena/výkon dosahuje opravu příznivých hodnot. Navíc se ukázalo, že pořízení kompaktu by nebylo jen z mého rozmaru, ale jako hlavní fotoaparát by jej používala moje drahá polovička, takže jsem se letos opravdu rozhoupali a některý vybereme.

Joby GorillaPod SLR ZOOM dojmy/recenze

27. března 2013 v 18:44 | gemik
Před pomalu, ale jistě se blížící letní dovolenou, na které mi opět nebude chybět fotoaparát, jsem začal řešit otázku stativu. Na fotky přírody, architektury, noční fotografie a další disciplíny je stativ samozřejmě vynikající a téměř nezbytný pomocník. Ovšem pokud se jedná o standardní dovolené či výlety a ne pouze konkrétní fotoexpedice, nabízí se otázka co všechno s sebou lidově řečeno tahat.

A v této chvíli většinou přichází na řadu stativ - budu ho tolik potřebovat, aby se ospravedlnila zátěž navíc a neskladné rozměry? V praxi to tak potom dopadá samozřejmě tak, že ho nechám doma zrovna ve chvíli, kdy by se opravdu hodil. A naopak jsem absolvoval řadu cest, kdy se mi neúčelně houpal na zádech a já bych ho nejraději zahodil do nejbližšího příkopu. Existují sice lehké stativy ze speciálních materiálů, které poskytnou dostatečnou nosnost, ovšem za astronomické částky.


Příslušenství pro zrcadlovku

18. února 2013 v 18:15 | gemik
Každý, kdo si koupil jakýkoli fotoaparát, dříve nebo později začne řešit otázku příslušenství, které by mu usnadnilo a zpříjemnilo další focení. Nejinak tomu je u mě a tak jsem sepsal takový seznam užitečných produktů, které mám, nebo bych v nejbližší době chtěl mít k dispozici. Třeba některé tipy budou užitečné i pro vás.

Samozřejmě nic z níže uvedeného není nezbytně nutné (kromě baterie, kterou dostanete s přístrojem a jedné paměťové karty), avšak proč si vše trochu neulehčit či nerozšířit možnosti fotoaparátu. Jako obvykle, největším problémem jsou finance, ačkoli se řada věcí může zdát jako drobnost, celková suma při nákupech skáče nepříjemně rychle a hlavně vysoko.

Text je napsán z mého pohledu jakožto uživatele digitální zrcadlovky, řada věcí je ale samozřejmě vhodná i pro dnes velmi populární bezzrcadlovky či běžné kompakty.


Photoshop legálně zdarma / Update článku

7. ledna 2013 v 22:06 | gemik
Chtěli jste mít profesionální editor Photoshop nebo jiný program z bohaté nabídky Adobe? Máte možnost a to zcela zdarma a legálně. Informaci jsem našel na Živě.cz a to, že společnost Adobe uvolnila starší verze svých programů volně k použití. Konkrétně Photoshop je k dispozici ve verzi CS2 a ačkoli je přes sedm let stará, myslím, že je to dostatečně velké lákadlo minimálně k vyzkoušení. Photoshop CS2 navíc přes svoje stáří nemá problémy ani s Windows 7, i když už tento systém oficiálně podporovaný není.

LEGO! / Návrat do dětství

20. března 2012 v 19:06 | gemik
K nedávným narozeninám mi přítelkyně přichystala dokonalé překvapení, obdarovala mě náramnou LEGO stavebnicí karavanu Volkswagen ze šedesátých let. Stavba modelu mi zabrala něco kolem sedmi hodin a neskutečně jsem se při tom vyřádil :-)

Když bylo vše sestaveno, bylo mi líto hned modýlek umístit na poličku, takže jsem využil faktu, že karavan disponuje řadou otevíracích dveří či oken a vytvořil malou hříčku, jakési prezentační video složené z 520 fotografií. Na výsledek se můžete podívat níže, jak se vám líbí? :-)


Makro s obrácenou optikou

3. února 2012 v 18:40 | gemik
Prokrastinace je mrcha, věčné odkládání důležitých, ovšem značně nepopulárních věcí je můj neustálý problém. Poslední dobou se mi alespoň trochu daří odolávat všudepřítomným facebookům, twitterům a opakovanému nesmyslnému surfování stále po těch samých stránkách, občas stejně ale mou pozornost něco vyruší a je z toho vynucená pauza ve smysluplné práci. Třeba jako dneska na jedné straně stolu ležící foťák, na poličce stará Praktica, soustředění bylo to tam a už mi to v hlavě šrotovalo co by se dalo podniknout.


Hrátky s dynamickým rozsahem

16. ledna 2012 v 17:20 | gemik
Při včerejší večerní procházce Prahou hrála obloha všemi barvami, efektní byl především ohnivý západ slunce, který jsme zastihli na pozadí Strahovského kláštera. Samozřejmě jsem se tuto podívanou snažil vyfotit, ovšem dopadlo to špatně, z kláštera mi vyšla akorát siluetka. Vysoké rozdíly mezi ve stínu utopenými budovami a naopak přesvíceným nebem není žádný fotoaparát narozdíl od lidského oka schopen pojmout, takže buď přepálí nebe, nebo budou budovy utopené v černi jako se to stalo mě. Je to vlastně ideální situace pro využí HDR (vysoký dynamický rozsah) metody, která spočívá v pořízení dvou a více fotografií s různým nastavením expozice (na stíny, na světlo) a následné složení snímků v počítači do jednoho.

50 tipů na free aplikace a hry pro Android

10. ledna 2012 v 21:17 | gemik
Na konci listopadu jsem udělal radikální změnu co se týče mobilního telefonu - jako do té doby 100% Nokia maniak jsem dal této značce sbohem a přešel přímo ke Googlu, na jeho Nexus S s operačním systémem Android. A ačkoliv všechny mé poslední Nokie byly vybaveny Symbianem, pro který bylo dostupná řada aplikací třetích stran, až na pár výjimek jsem využíval jen to, co v přístroji bylo předinstalováno. Proto mě po přechodu ke Googlu čekal šok v podobě Android Marketu, který čítá na stovky tisíc více či méně užitečných aplikací.
 
 

Reklama