Pražský 1/2Maraton

10. dubna 2014 v 16:05 | gemik |  Sport
V sobotu se v ulicích Prahy konal 1/2Maraton, první z letošních hromadných městských běhů u nás pod hlavičkou Runczech. Start i cíl závodu byl situován na náměstí Jana Palacha u Rudolfina a trasa byla vytyčena podél vltavského nábřeží. Počasí pro běžce vyšlo téměř ideálně, celý den bylo pod mrakem, ale bez deště a s teplotou tak akorát. Trochu sluníčka jsem postrádal jen při focení, kdy se pod šedivou oblohou ztrácely barvy.

Účast v závodu byla vysoká, cca 9000 běžců vytvořilo opravdu dlouhého hada a na začátku trvalo téměř dvacet minut, než vyběhlo celé pole. To se relativně brzy roztrhá a po dobu asi tří hodin je tak po celé trase vždy něco k focení. Nejlepší běžci ale zvládají trať dlouhou lehce přes 21 km s časy kolem 1 hodiny (Peter Kirui z Keni zvítězil s časem 59:22), takže když jsem dokončoval focení na první občerstvovací stanici, řada ze závodníků byla už v cíli.

Co se týká samotného fotografování, narazil jsem na řadu úskalí. Asi tím největším je potřeba fantazie a předvídavosti, aby vznikly různorodé a zajímavé fotky. (což ale platí pro fotografii obecně, nejen v tomto případě). Díky ruchu na trati je sice stále co fotografovat, ale karta se mi plnila pouze totožnými snímky jednotlivých běžců, které po příchodu domů stejně skončily v koši. Je potřeba měnit stanoviště a fotografovat z různých míst a úhlů. Přesuny jsou ale trošku problematické, kromě hojné účasti závodníků je podél trasy hodně diváků, takže chodníky jsou ucpané a navíc přecházet ulici jde během závodu jen velmi omezeně. Sám jsem tak byl pouze na čtyřech místech, fotil jsem u Staroměstské výběh ze startu, na Smetanově nábřeží u občerstvovací stanice, na Malostranské a na Mánesově mostě. Příště by to chtělo zkrátit časy na jednotlivých místech a přesouvat se podél trati pružněji.

Nejčastěji jsem používal standardní teleobjektiv s rozsahem 70-200 mm, nebo pak nejširší ohnisko základního zoomu 17-50mm, ale jeho většího využití často zrovna na zajímavých místech brání větší vzdálenost od závodníků, blíž mohou jen akreditovaní fotografové.

První seznámení s novým fotografickým tématem tak pro mě bylo víc než poučné a už jsem koukal do kalendáře podobných akcích, abych si to příště mohl zopakovat a pokusit se napravit chyby. Bohužel už dopředu vím, že další pražská akce, kterou bude plnohodnotný maraton konající se 11. května , mi časově nevyjde, ale večerní běh historickým centrem Prahy naplánovaný na 6. září už mám v kalendáři poznamenaný. Podobné běhy se po celý rok navíc konají i v dalších městech republiky.

Všechny fotky k vidění standardně u mě na webu.