Motýli ve Fata Morganě / výstava

24. dubna 2014 v 16:35 | gemik |  Výlety / Akce a další
Po prvotním seznámení s mezikroužky při fotografování výstavy orchidejí v pražském skleníku Fata Morgana byla tamtéž po měsíci příležitost k dalším hrátkám s detaily a to při výstavě tropických motýlů. Blesk jsem tentokrát nechal doma, sice nevím, jestli je na výstavě přímo zakázaný, ale už z principu se mi to nezdá vhodné. Doufal jsem, že přes skla pavilonu pronikne dostatek slunce, ovšem zrovna na Velikonoční pondělí byla souvislá oblačnost a především po ránu tak byla ve skleníku tma jak v pytli.


Větší rozlišení ZDE.


Do Tróji jsem se vydal hned na devátou hodinu, kdy se skleník otevírá, abych se vyhnul největšímu návalu. To se sice podařilo, až cca do desáté hodiny bylo uvnitř relativně málo lidí, bohužel ale i motýlů. Ti se drželi u stropu na sklech pavilonu, kde v tu dobu byla jediná trocha světla. Zkoušel jsem si alespoň různé sestavy mezikroužků na tamních rostlinách, a když už jsem chtěl poraženecky odejít, začali se tu a tam motýli slétávat na květiny a připravená bidýlka s potravou. Já tak konečně mohl udělat i fotky motýlů v hezčím prostředí než jen na sklech a kovových konstrukcích pavilonu.


Větší rozlišení ZDE.

Nedostatek světla pro focení byl bohužel celodenní problém, ISO je nutné hnát až na hranici možností fotoaparátu. Vznikající šum se mi zatím nedaří při postprocesu nějak efektivně minimalizovat, takže výsledné fotografie bohužel nejsou pěkně čisté. Na zpracovávání budu muset ještě zapracovat, to mám jako jeden z velkých cílů. Ale zpátky k samotnému focení, motýli se mi nejlíp fotografovali objektivem s klasickým rozsahem 70-200mm s použitím 21mm mezikroužku, na větší detaily jsem si přidával ještě 12mm verzi. Co se týká nastavení expozičních hodnot, clonu jsem musel mít kvůli použitelným časům celou dobu na nejnižší možnou hodnotu f4, ISO 2500-3200 a časy se dopočítávaly nejčastěji kolem 1/100s, což samo o sobě není bez stabilizace žádná výhra a navíc propady níže byly víc než časté. Nastavení fotoaparátu tak bylo po celou dobu neměnné, nižší clonu mi nedovoloval objektiv, vyšší nebylo možné nastavit kvůli pomalým časům.


Větší rozlišení ZDE.

Zoom v objektivu mi výrazně ulehčoval ostření, stačilo se postavit do přibližné vzdálenosti a ostrost doladit pomocí změnou ohniskové vzdálenosti. Zvětšení poskytnuté touto sestavou mezikroužků bylo na docela velké motýly dostatečné, výhodou byla také ještě použitelná vzdálenost mezi motýlem a objektivem. Větší zvětšení by znamenalo nutnost dalšího přiblížení k motýlovi a to už by se jej objektiv snad musel dotýkat…


Větší rozlišení ZDE.

Po počáteční nespokojenosti jsem si nakonec čas ve skleníku užil a hlavně vyzkoušel pro mě pořád nové fotografování s mezikroužky. Potvrdilo se mi, že pro občasné focení menším objektů jen tak pro zábavu jsou schopným pomocníkem při nízkých pořizovacích nákladech. Velkou výhodou je vzhledem k rozměrům a váze snadný transport, a jelikož neobsahují žádnou optiku, není na nich nic k rozbití :-)


Větší rozlišení ZDE.

Základní vstupné na výstavu motýlů je 120 Kč a koná se až do 11. května. Jen je třeba především mimo pracovní dny počítat se zvýšeným zájmem o prohlídku. Když jsem po jedenácté hodině ze skleníku odcházel, venku byla vytvořena fronta a dovnitř se pouštělo již jen po skupinkách.


Větší rozlišení ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 24. dubna 2014 v 17:22 | Reagovat

Taky jsem navštívila FataMorganu, ale bylo to tam přecpaný lidmi, což jsem nečekala, že tam je výstava motýlů motýli byly užasní.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. dubna 2014 v 18:57 | Reagovat

Samozřejmě, nedostatek světla je nepříjemný, zejména kvůli ISO a také kvůli nemožnosti dosáhnout vyšší clonou větší hloubky ostrosti. Ale v rámci možností se ti povedly moc dobré fotky.

U předposledního kousku bych možná ještě zkusil lehce ubrat ve světlech, pokud to formát fotek umožňuje.

3 gemik gemik | E-mail | Web | 25. dubna 2014 v 6:40 | Reagovat

[2]: Máš pravdu, u té předposlední jsou nějaké přepaly, kterých jsem si původně nevšiml. Já právě většinu fotek zesvětloval a tady mi to už uteklo. To musím opravit :-)

4 blogosvet blogosvet | Web | 27. dubna 2014 v 18:39 | Reagovat

Ahojky, krásné fotky! Dám odkaz do pondělního Infokoutku :-) Přeju hodně štěstí!
Sussanah

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama