Duben 2014

Motýli ve Fata Morganě / výstava

24. dubna 2014 v 16:35 | gemik |  Výlety / Akce a další
Po prvotním seznámení s mezikroužky při fotografování výstavy orchidejí v pražském skleníku Fata Morgana byla tamtéž po měsíci příležitost k dalším hrátkám s detaily a to při výstavě tropických motýlů. Blesk jsem tentokrát nechal doma, sice nevím, jestli je na výstavě přímo zakázaný, ale už z principu se mi to nezdá vhodné. Doufal jsem, že přes skla pavilonu pronikne dostatek slunce, ovšem zrovna na Velikonoční pondělí byla souvislá oblačnost a především po ránu tak byla ve skleníku tma jak v pytli.


Větší rozlišení ZDE.

Pražský 1/2Maraton

10. dubna 2014 v 16:05 | gemik |  Sport
V sobotu se v ulicích Prahy konal 1/2Maraton, první z letošních hromadných městských běhů u nás pod hlavičkou Runczech. Start i cíl závodu byl situován na náměstí Jana Palacha u Rudolfina a trasa byla vytyčena podél vltavského nábřeží. Počasí pro běžce vyšlo téměř ideálně, celý den bylo pod mrakem, ale bez deště a s teplotou tak akorát. Trochu sluníčka jsem postrádal jen při focení, kdy se pod šedivou oblohou ztrácely barvy.


Mezikroužky / orchideje ve Fata Morganě

4. dubna 2014 v 16:35 | gemik |  Výlety / Akce a další
Při příležitosti narozenin jsem si chtěl opět rozšířit fotovýbavu, tentokrát ale v nějaké rozumné míře, která by nezatížila peněženku. Takže objektivy a podobně drahá povyražení nepřicházely v úvahu. Zaměřil jsem se tedy do sfér levnějšího příslušenství. Už dlouho jsem si chtěl vyzkoušet makro fotografii, zatím jsem se fotografování detailů věnoval jen okrajově a hodně improvizovaně, viz pokusy s obráceně nasazeným objektivem či focení motýlů s telekonvertorem.

Pořízení nějakého z klasických makro objektivů je poměrně nákladnou záležitostí, takže pro občasné hrátky by se alespoň v tuto chvíli jednalo o zbytečný luxus. Poohlédl jsem se tedy po mezikroužcích, které se vkládají mezi tělo fotoaparátu a objektiv, čím zkracují minimální zaostřitelnou vzdálenost (podle použité velikosti mezikroužku), z čehož plyne, že je možné se k objektu víc přiblížit a dosáhnout lepšího zvětšení obrazu.