Drážďany / město a fotbal

10. března 2014 v 22:33 | gemik |  Cestování
O poslední únorové neděli jsme s bráchou využili několika výhodných souběhů okolností a vypravili se na výlet do Drážďan, kde byla naším primárním cílem návštěva zápasu 2. německé fotbalové ligy mezi domácím týmem a hamburským St. Pauli. Zápasy v Drážďanech se ve většině případů hrají brzo odpoledne a nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy výkop začínal v půl druhé, což nám poskytlo dostatek času na dopolední procházku po městě, ale zároveň jsme stihli dorazit zpět do Prahy už v podvečer.


Drážďany, pohled ke katedrále a Opeře


Pro cestu jsme zvolili přepravu autobusem Student Agency, jejichž příjezd do Drážďan před desátou hodinou a naopak odjezd po páté odpoledne nám skvěle vyhovoval. Autobusy navíc v Drážďanech zastavují u vlakového nádraží, které je od nejvýznamnějších památek vzdáleno jen tři zastávky tramvají, nic nás tedy nenutilo cestovat autem a řešit například parkování atp.


Frauenkirche

Navíc i finančně i ve dvou lidech se nám autobus vyplatil, protože zrovna na únor dopravce nabízel valentýnskou akci, kdy do vybraných zahraničních měst mají dva zpáteční jízdenku za cenu jedné. Sice zřejmě marketing "žluťáků" předpokládal romantičtější účel cesty a jiné složení oné dvojice než bráchové co jedou na fotbal, ale akce nijak omezena nebyla a tak i my mohli využít levnější cesty :-)


Nová Synagoga

Po příjezdu do Drážďan jsme se vydali na okružní cestu po centru města. Vzhled města byl výrazně změněn ničivým bombardováním během druhé světové války, přesto ale nabídne řadu zajímavých míst k vidění. Nejzajímavější pro prohlídku je staré město Altstadt s hlavním náměstím Neumarkt, jehož dominantou je kostel Frauenkirche pocházející z období baroka. Ten byl téměř celý zničen během náletu na konci války a trosky budovy byly na místě ponechány jako památník války až do devadesátých let, kdy začala neuvěřitelná rekonstrukce kostela do původní podoby. Od roku 2005, kdy byla rekonstrukce dokončena, kostel opět patří mezi dominanty na panoramatu města.


Kunstakademie a Frauenkirche

V okolí Neumarktu jsou k vidění další zajímavé objekty jako moderní budova synagogy, katedrála Nejsvětější trojice, Opera a řada dalších. Staré město s Vnitřním novým městem Innere Neustadt spojuje Augustus-brücke, po kterém lze dojít k dalším památkám či muzeím. Dále na sever navazuje na Innere Neustadt Vnější nové město Äußere Neustadt, které je známé jako centrum alternativní kultury s mnoha bary, kluby a nejrozmanitějšími obchůdky.


Jägerhof

Po cca dvouhodinové procházce jsme se kolem poledne začali otáčet zpět na jih a zamířili ke stadionu Dynama. Už během poklidného nedělního dopoledne jsme jinak v poloprázdném městě potkávali hloučky fandů v klubových barvách a také řadu jednotlivců na kolech, kteří podle vlajících žlutočerných šál dávali najevo, že také směřují na stadion. Z tramvaje jsme s davem vystoupili omylem o zastávku dřív, což se nakonec vysvětlilo tak, že fanoušci před zápasem mířili teprve k oblíbenému stánku s občerstvením, který byl doslova obležen. Z našeho pohledu bylo zajímavé, že se zde prodávalo lahvové pivo a pro prázdné flašky zde byly porůznu po chodnících připraveny basy, které se způsobně plnily.


Zwinger

Po návštěvě bohatě vybaveného fanshopu jsme už zamířili na svoje místa, vstupenky jsme měli koupené z domova přes internet, což se ukázalo jako dobrá volba, protože na zápas zavítalo na naše poměry neuvěřitelných 29 622 diváků. A to byl právě hlavní důvod, proč jsme se chtěli podívat do Německa na fotbal. Nikdy jsme v zahraničí na fotbale nebyli a o to větší šok to pro nás byl. Navíc je nutné upozornit, že drážďanské Dynamo hraje na chvostu druhé ligy a bude mít velké starosti se záchranou. Přesto stabilně chodí kolem 25 tisíc lidí a na nejprestižnější zápasy, jako byl ten se St. Pauli, návštěvy atakují 30 tisícovou hranici.


Opera

Atmosféra je naprosto elektrizující, kotel domácích je napěchován do posledního místečka a nečítá několik stovek hlav, jako je běžné u nás, ale několik tisíců. Od začátku do konce neúnavně povzbuzují, a to i když nakonec domácí prohráli 1:2. Po celý zápas se neozval jediný pískot, ještě v posledních vteřinách zápasu hnali skandováním své oblíbence. Co si ale kotel o výsledku myslel, dal najevo po závěrečném hvizdu, kdy bylo hráčům významně vyčiněno. V českých poměrech se podobné atmosféře mohou přiblížit maximálně zápasy typu včerejšího střetnutí Sparty s Plzní, kde šlo ovšem o přímý souboj o titul mezi prvním a druhým týmem tabulky první ligy.


Čvrť Innere Neustadt

Samotný stadion je nádherným fotbalovým stánkem, tribuny mají vysoký sklon, všechny místa tak mají relativně blízko k trávníku, což opět napomáhá skvělé atmosféře. Návštěva zápasu ale není pro našince z nejlevnějších, vstupenka do druhé nejvyšší kategorie okolo 800 Kč, naopak ceny občerstvení jsou standardní, vynikající opečená klobása vyjde na 2,5 Eura.


Ač únor, jaro bylo v plném rozkvětu

Než se nám ale podařilo do klobásky zakousnout, trvalo nám to skoro celou přestávku. Nebylo to ale kvůli frontám, které zde odsýpají velmi rychle, ale kvůli naší neznalosti. Ve frontě nám sice bylo podezřelé, že vidíme lidi platit pouze kartou s klubovým znakem, ale mysleli jsme si, že je to jen nějaká forma bonusové karty pro příznivce atp. Jenže po dostání se na řadu jsme z posunků tak nějak vyrozuměli, že zde se jinak než přes kartu platit nedá. Po dalším pátrání jsme zjistili, že to není výsada jen jednoho stánku, ale všech občerstvení na stadionu.


Čtvrť Äußere Neustadt

Nakonec jsme ale nalezli malé okénko, kde si každý musí zakoupit jakousi platební kartu, kterou u okénka nabije příslušným obnosem peněz a teprve z ní jako z kreditu platí za jídlo. Po pochopení systému nám to přišlo výhodné, fronty i v tom obrovském množství lidí odsýpají neuvěřitelně rychle, nikdo nehledá drobné a pokladní nemusí vracet nazpátek, takže opravdu žádné zdržování. Jestli má tento systém další účel, to už se nám zjistit nepodařilo :-)


Po zápase jsme se vrátili do Starého města, kde jsme se tentokrát zašli podívat i dovnitř kostela Frauenkirche (dopoledne byl uzavřen pro bohoslužbu) a následně počkali na dobu odjezdu na břehu Labe při nádherném odpoledním slunci. Takže nakonec i ta valentýnská romantika byla :-)


Kotel domácích fanoušků

Jak je z výše napsaného zřejmé, z celého výletu jsme byli nadšení. Ač jsme v Drážďanech strávili jen necelý den, stihli jsme si prohlédnout to hlavní z města a užít skvělou atmosféru na fotbale. Jednou to bude chtít okusit i atmosféru na těch nejvyšších úrovních, ale i druhá liga v Německu je naprosto neporovnatelná s tou na prvoligových stadionech u nás a zaručuje tak skvělý zážitek.


Frauenkirche
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 11. března 2014 v 8:51 | Reagovat

Byla jsem tam před Vánoci, moc sympatické město. Hrozně se mi líbí, jak mají u řeky ten přírodní břeh, takové zeleňoučké a prostorné. :) A opera je dočista naše Rudolfinum. .D

2 Katrin Katrin | Web | 11. března 2014 v 14:53 | Reagovat

Podařeně přechytračený marketing :)

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. března 2014 v 7:00 | Reagovat

Velmi povedený valenýnský výlet :-)

4 Michaelmox Michaelmox | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 14:45 | Reagovat

canada pharmacies
<a href=http://lunarciel.com/>approved canadian online pharmacies</a>
drugs for sale
<a href="http://interlandchemie.com/">discount canadian pharmacies</a>

5 TatSweetteR TatSweetteR | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 18:33 | Reagovat

This is really interesting, You are a very skilled blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I've shared your site in my social networks!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama