Novoroční ohňostroj Praha 2014

5. února 2014 v 18:05 | gemik |  Výlety / Akce a další
V roce 2014 jsem se ještě pořádně nerozkoukal a on už je v běhu únor. Článek o novoročním ohňostroji tak nejspíš bude působit oprávněně opožděně, ale zase je asi škoda, aby zůstal ve složce rozepsané. Berte to tedy jako takové ohlédnutí a připomenutí období Vánoc :-)

V Praze se pravidelně na oslavu příchodu nového roku pořádá ohňostroj. V poslední době je odpalován místo půlnoci až v šest hodin odpoledne, aby si jej mohlo užít více lidí. Letos byl ohňostroj umístěn v parku na Letné, kam se vrátil po několika letech odpalování z pontonu na Vltavě u Karlova mostu. Loni jsem rachejtle fotil z Palackého mostu, abych do záběru dostal i věž na Mánesu, letos jsem vzhledem k místu odpalování zvolil most Legií a fotografoval s Mosteckou a vodárenskou věží v záběru.Původní plán byl sice trochu jiný, chtěl jsem zvolit jiné místo než v loňském roce a vyrazit fotit někam dál od řeky. Líbil se mi nápad jít na Petřín, ovšem vzhledem k novoroční únavě jsem byl nakonec rád, že jsem se dostal alespoň k té řece :-)

Po zkušenosti z loňska jsem vyrazil dřív a plánoval si zabrat místo na Střeleckém ostrově, ovšem i přes příchod cca hodinu a půl před plánovaným zahájením byla místa na ostrově už plná. Ono těch vhodných tam nebylo moc vzhledem k nedávné revitalizaci je zde nyní zákaz vstupovat mimo pěšinky a tak mnoho výhledů zakrývaly větve stromů. Vzal jsem tedy za vděk místem na mostě, který se začal plnit až po páté hodině.


Letošní zima je docela mírná, nejinak tomu bylo i na Nový rok, přesto dlouhé čekání na jednom místě není nic příjemného a doporučuju se vybavit teplým prádlem :-) Nakonec jsem se ale dočkal a v šest hodin mohl konečně začít fotit.

Co se samotného focení týká, zas taková věda to není. Postavil jsem fotoaparát na stativ, nastavil režim Bulb a vhodný čas jsem si volil podle oka držením dálkové spouště, což má tu výhodu, že do záběru dostanete přesně tolik efektů, kolik si přejete. Nejčastější použité časy byly 2 až 6 s, při kterých se mi osvědčila clona 8 a samozřejmě co nejnižší ISO.


Během ohňostroje, který trvá pár minut, už není moc času na nějaké experimentování. Z toho důvodu jsem rezignoval na střídání ohnisek a tak jsem se před začátkem musel rozhodnout pro jeden objektiv, kterým nafotím celou akci. Záklaďák končící na 50mm (ekv. 80 mm) se mi zdál moc krátký a tak jsem zvolil nejširší ohnisko teleobjektivu 70-200mm. V praxi se ukázalo, že ideální by bylo přesně něco mezi, protože až příliš často mi sice o trochu, ale přeci vylétly prstence z obrazu. Asi jsem měl přeci jen zvolit kratší ohnisko a radši fotku případně oříznout při úpravách. Poučení pro příště.


Jak focení dopadlo, můžete vidět zde u článku, nebo na mých webovkách. Snad se ohňostroj bude konat i příští rok a já ho konečně zkusím ulovit i z jiného pohledu než od řeky :-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 L. L. | Web | 9. března 2014 v 23:09 | Reagovat

Krásné fotky ;)

2 TerryKer TerryKer | E-mail | Web | 12. února 2018 v 23:13 | Reagovat

cialis levitra e vivanza
<a href=http://jcialisf.com>cialis cheap</a>
cialis infarmed preço
<a href="http://jcialisf.com">cialis</a>
blonde in cialis commercial

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama