Joby GorillaPod SLR ZOOM dojmy/recenze

27. března 2013 v 18:44 | gemik |  Články nejen o fototechnice
Před pomalu, ale jistě se blížící letní dovolenou, na které mi opět nebude chybět fotoaparát, jsem začal řešit otázku stativu. Na fotky přírody, architektury, noční fotografie a další disciplíny je stativ samozřejmě vynikající a téměř nezbytný pomocník. Ovšem pokud se jedná o standardní dovolené či výlety a ne pouze konkrétní fotoexpedice, nabízí se otázka co všechno s sebou lidově řečeno tahat.

A v této chvíli většinou přichází na řadu stativ - budu ho tolik potřebovat, aby se ospravedlnila zátěž navíc a neskladné rozměry? V praxi to tak potom dopadá samozřejmě tak, že ho nechám doma zrovna ve chvíli, kdy by se opravdu hodil. A naopak jsem absolvoval řadu cest, kdy se mi neúčelně houpal na zádech a já bych ho nejraději zahodil do nejbližšího příkopu. Existují sice lehké stativy ze speciálních materiálů, které poskytnou dostatečnou nosnost, ovšem za astronomické částky.Při snaze nalézt kompromis mi oko padlo na Joby GorillaPod SLR ZOOM, což na první pohled vypadá jako hračka pro děti, je ale nečekaně funkční. Tento mini stativ lze využívat téměř klasicky, nožky se rozloží do stabilní polohy, nasadí se fotoaparát a můžeme exponovat, omezení vychází pouze z jeho minimální výšky, celý stativ je složeném stavu dlouhý pouze cca 25 cm, takže fotit lze jen téměř ze země či nějaké zídky atp. V tom ale přichází hlavní zajímavost GorillaPodu, nohy stativu jsou složeny z řady kloubů, které umožní jejich velmi různorodé tvarování. Díky tomu lze stativ uchytit například na větev stromu, zábradlí, lampu atp. Každý z kloubů je pogumovaný, což zabraňuje sklouzávání.
Způsob uchycení nejlíp vysvětlí přiložené fotografie.

Nejlepší věcí na tom všem je, že i v těchto krkolomných pozicích je stativ schopen udržet fotoaparát. Výrobce na obalu uvádí nosnost až 3 kg, důležité je hlavně ale vyvážení, zatímco s Canonem 50D a objektivem Tamron 17-50mm si stativ poradí hravě, při nasazení telezoom objektivu 70-200mm f/4, pro který nemám stativovou objímku, už je třeba chvíli hledat správnou polohu. Stativová objímka by toto hravě vyřešila a tak věřím, že by nebyl problém i s mnohem těžšími teleobjektivy se světelností 2,8 atp.


GorillaPod SLR ZOOm je k dostání buď samostatně, kdy šroubujete fotoaparát přímo na stativ a veškeré polohování je tak nutné řešit tvarováním nohou, nebo v setu s malou kulovou hlavou vybavenou rychloupínací destičkou. Já mám právě tuto verzi a nakládání se stativem je tak o mnoho příjemnější a snazší. Při uchycení například na lampu se totiž může stát, že nohy musí objekt obejmout tak, že zrovna směrování objektivu není dle představ, díky kulové hlavě tento problém odpadá a vy si tak můžete vše snadno doladit dle představ

Během prvotního používání jsem na žádná velká negativa nenarazil, otázkou pouze zůstává, jak dlouho vydrží být klouby správně tuhé. Podle pozitivních ohlasů se ale zdá, že i po dlouhodobém používání tuhost kloubů a dobré vlastnosti přetrvávají. Občas je nezbytná trocha trpělivosti při hledání správně vyvážené polohy.


Na paměti je ale nutné mít, že se jedná o kompromisní řešení a nelze tak očekávat pevnost a stabilitu jako u klasických stativů. Za to ovšem nabízí úžasnou mobilitu, se svojí délkou cca 25 cm a minimální vahou (241 gramů) jej můžete mít opravdu vždy při sobě a vhodný objekt, na který lze GorillaPod uchytit, se také najde bezproblému. Kvůli stabilitě také důrazně doporučuji používat dálkovou spoušť či alespoň 10 vteřinovou samospoušť.

Joby GorillaPod tak zatím plně splnil moje očekávání v podobě dostatečně pevného ministativu, který nebude problém mít s sebou v brašně vždy, když nebude prostor či možnost nosit klasický těžký stativ.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karin-photo karin-photo | E-mail | Web | 27. března 2013 v 19:05 | Reagovat

Vypadá to dobře :-) A je to i užitečné a skladné :-)

2 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 27. března 2013 v 19:31 | Reagovat

Tuhle srandičku jsem před nedávnem dostala, akorát bez kulové hlavy. Doufám, že se mi nějak uplatní, docela se na něj teším :).

3 Lafi Lafi | Web | 28. března 2013 v 20:14 | Reagovat

Myslím že přesně tenhle model mám. Zezačátku jsem na něj nadával, stativ mi přišel takový gumový, ale po prvních zklamáních se s ním člověk naučí zacházet. Teď na něj nedám dopustit. Existuje ještě vyšší model s kovovými klouby, ale je taky patřičně drahý. Tohle, řekl bych je takový rozumný kompromis. Ať dobře slouží.

4 nba jerseys nba jerseys | E-mail | Web | 3. září 2013 v 8:38 | Reagovat

"No problem." The Luyou Feng happy obliterate. "I'm sorry, it's also trouble you, I went        out today do not carry a cell phone, Master Wang's phone I do not remember" Kam Chi look of embarrassment, she just did not remember the phone, Master Wang people do not know where. The this small Wu Father Wu mother went to the trouble, she felt some Kaibulekou. Balance their bother Luyou Feng the Wu Jiantong couple would be better to trouble immediate. "Do not say, Kam Chi, we go home." His pleasure to come down from the floor, order, even down footsteps have felt his mood big like, crisp and pleasant. "Come on then." Kam Chi Lianmei pale Road, the hearts of the dark and in the gently chagrin. And together they walked to the door of the 'white clouds'<br/> The rhythm of the dance gradually accelerated Fairview with Luyou Feng turned around, and if a rotten peach smile. She abruptly bayan, waving off the. WHACK! A sonorous Pakistan applause sudden sounded at once Banquet the atmosphere field cheerful hi Discovery is destroy scattered at the banquet. Lu Youfeng, how can you do this to me! "Fairview her face, crying with Yuqi. The crowd stunned the beautiful lady, the president Wu appeared together with another extraordinary looks handsome men actually happened entanglements. See the lady aggrieved, the expression of grievances, will know certain gentleman ill-treated the lady in front of ...... Versed Wu Mu two relationship, early recognized is the the Mugabe daughter of Mu Fairview, his childhood Wushixiongdi childhood. <br/> It seems this is the fire in trouble, also seems to be old childhood feelings decisive fermentation. He won the Fairview's face even involuntary romance of giving her a kiss. This time, put on Fairview have a moment of stunned, but soon she respond quickly played this long cotton kiss, feeding sucking his breath, sink like a dog sniffing, biting her howl like a wolf-like. The until the Fairview Jiaochuan with Orchids of the gas, crude gilded in his arms into a depression Chunshui. "Mu Fairview, I got married." Long and to pending Fairview slightly quell the Wu Duanyang deadpan Road. Fairview from his arms, looked up, smiling a gorgeous flower, only said: "Marriage? Very good.<br/>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama