Leden 2013

Kalendář akcí pro rok 2013

20. ledna 2013 v 23:28 | gemik |  Fotografování
Pravidelně každý rok plánuju kam se vydám s foťákem v ruce a přesto na řadu zajímavých akcí zapomenu nebo se o nich dozvím až zpětně z reportáží. Letos se zkusím připravit důkladněji a vytvořit si kalendář s eventy, které bych si nechtěl nechat ujít. Seznam zatím obsahuje většinou již dříve absolvované "jistoty" z oborů mého zájmu, chci ho ale co nejvíc rozšířit, aby bylo po celý rok z čeho výbírat. Kalendář je zaměřen výhradně na ty akce, kam je možný bezproblémový vstup s fotoaparátem bez akreditací, proto například chybí větší sportovní akce v halách, koncerty apod. (to musím nějak vymyslet, zrovna ty koncerty bych si velmi rád vyzkoušel).

A co vy, máte nějaké tipy, které by mohly rozšířit můj seznam? Prosím podělte se v komentářích.

---------
Aktualizace: doplněn program červnových ohňostrojů v Brně
---------

Gorilátko

13. ledna 2013 v 17:04 | gemik |  Zoologické zahrady
Krátce před Vánoci, v sobotu 22. prosince, se krátce po čtvrté hodině odpoledne v pražské zoologické zahradě narodilo krásné gorilí mládě. Pro matku Kijivu je to tak už po Moje, Tatuovi a Kiburim čtvrtý potomek, zatím nepojmenovaný klučina. Prvně se mi ho povedlo vidět na Silvestra, ale provoz v pavilonu byl ještě pro návštěvníky omezen, takže fotit se moc nedařilo. Až tento týden se mi předvedl před objektivem v plné kráse a výběr fotek si tak můžete prohlédnout níže.

Z fotografického hlediska jsou tamní podmínky oříšek, teď v zimě a zvlášť při současném počasí neproniká do pavilonu moc světla, takže i ISO 3200 a clona 4, což je nejbenevoletnější nastavení co mi foťák dovolí, je silně nedostatečné. Navíc foťák nemám už nejmladší, takže kvůli vysoké hodnotě ISO odchází detaily i barvy do věčných lovišť a úspěšnost pořízení kloudné fotky se pohybuje tak 1 dobrá na 50 až 100 pokažených, což je kapánek frustrující... :-)Photoshop legálně zdarma / Update článku

7. ledna 2013 v 22:06 | gemik |  Články nejen o fototechnice
Chtěli jste mít profesionální editor Photoshop nebo jiný program z bohaté nabídky Adobe? Máte možnost a to zcela zdarma a legálně. Informaci jsem našel na Živě.cz a to, že společnost Adobe uvolnila starší verze svých programů volně k použití. Konkrétně Photoshop je k dispozici ve verzi CS2 a ačkoli je přes sedm let stará, myslím, že je to dostatečně velké lákadlo minimálně k vyzkoušení. Photoshop CS2 navíc přes svoje stáří nemá problémy ani s Windows 7, i když už tento systém oficiálně podporovaný není.

13 filmů roku 2013

6. ledna 2013 v 21:56 | gemik |  Kultura
Z přehledu nejlepších článků za uplynulý rok se zde na blogu stává tradice, stejně tak by tomu mohlo být u výběru mnou očekávaných filmů. Pod perexem tak naleznete 13 snímků, které si letos nechci nechat ujít. Co myslíte vy, vynechal jsem něco zajímavého? Podělte se o tipy :-)


Ohlédnutí za filmy loňského roku

2. ledna 2013 v 20:58 | gemik |  Kultura
Loni touto dobou jsem si připravil takový seznam mnou očekávaných filmů pro aktuální rok čímž vznikl článek 12 filmů roku 2012. No uteklo to jako voda a dnes tak můžu pokračovat v tradici a pomalu sestavit přehled pro rok aktuální. Nejdřív bych se ještě ale alespoň v krátkosti ohlédl za tím, jak dopadly filmy, které mi tenkrát padly do oka.Pražský ohňostroj na Nový rok 2013

1. ledna 2013 v 20:30 | gemik |  Praha
Letošní novoroční ohňostroj proběhl v Praze až dnes po šesté hodině, díky čemuž jsem se rozhodl zajít se na něj podívat na vlastní oči. O půlnoci by se chuť cestovat do centra jistě rovnala nule... Myšlenka, že lehce po čtvrt na šest si snadno vyberu příhodné místo k fotografování, se ukázala jako poněkud troufalá. Již v tu dobu bylo komplet nábřeží a mosty obsypány davy lidí, že je až s podivem, že se mi nakonec povedlo najít skulinku na Palackého mostě, kam jsem se vešel i se stativem a mohl tak pozorovat a hlavně fotit ohňostroj mezi Hradčany na straně jedné a věží na Mánesu na druhé. Původně jsem chtěl sice stát trošku jinde, ale v těch davech jsem si nemohl moc vybírat, poučení pro příště, jít tam mrznout mnohem mnohem dřív....

Fotky z desetiminutového ohňostroje naleznete níže, bylo to mé první pořádnější focení toho typu, snad se vám budou fotky líbit. Já jsem vcelku spokojený, jen škoda že si to člověk nemůže vyzkoušet častěji. A rada na závěr, výborně se osvědčila dálková spoušť, při odpalování spouště v takové zimě se pak nemusí vyndavat ruce z kapes :-)