Září 2011

Netbook Asus Eee 1001PXD / recenze

30. září 2011 v 13:30 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Dostal se mi do rukou jeden kousek z dnes tak populárních netbooků, konkrétně model Asus Eee 1001PXD. Přítelkyně potřebovala malý notebook do kabelky pro přístup na internet ve škole a psaní diplomové práce v knihovnách atp. Požadavků pro výběr přístroje s přihlédnutím k plánovanému využití (word, internet a nic víc) nebylo mnoho - kromě alespoň trochu použitelné klávesnice a minimálních rozměrů byla důležitým faktorem už jen cena, pokud možno co nejnižší.Autosalon Frankfurt 2011

28. září 2011 v 22:01 | gemik |  Fotografování
Jak jsem již psal v minulém článku, v pátek jsme byli na skok v Německu, abychom navštívili frankfurtský autosalon. Vystavená auta se počítala na stovky, zastoupeny byly nejznámější i poněkud netradičnější značky a k vidění bylo mnoho typů vozidel, od běžných městských po furturistické koncepty budoucnosti. Po celý den tak bylo na co se koukat a samozřejmě i fotit.

S focením na takových akcích je problém - mraky lidí, permanetně někdo vleze do záběru, prodírat se od auta k autu s těžkým foťákem rychle přestane bavit a šance na nějakou originálnější fotku je víceméně nulová. Navíc "umělecké" fotky mi nějak moc zatím neříkají a hlavně nejdou, v klasické reportáži si jsem jistější, takže snaha o ní byla i tentokrát. Jak a jestli se mi to povedlo můžete posoudit z výběru fotek pod článkem, či v kompletní fotogalerii.Alfa Romeo 4C

Spotterem ve Frankfurtu

27. září 2011 v 0:53 | gemik |  Fotografování
Pátek jsem díky kamarádovi strávil ve Frankfurtu, kde naším cílem byl především 64. ročník mezinárodní přehlídky automobilů. Do města jsme dorazili v časných ranních hodinách a protože nám do otevírací hodiny zbývalo dost času, zajeli jsme se podívat ještě na tamní letiště, které patří mezi největší v Evropě. Rušný provoz dává mnoho možností pro pořízení zajímavých snímků, nás nalákal hlavně obrovský Airbus A380, který právě ve Frankfurtu pravidelně přistává lehce po sedmé hodině po své cestě z amerického Miami.

Očekáváný airbus jsme na vlastní oči opravdu spatřili, jedná se o dokonale impozantní kolos. Jedinou nevýhodou byl jeho brzký přílet před východem slunce, takže světla pro pořádné fotografování bylo pomálu. Na zmenšeninách to moc není patrné, na větších fotkách v galerii už se bohužel nutnost vyšší nastavení ISO nepěkně projevila. A380ka nám to alespoň vynahradila blízkým rolováním po dráze za již mnohem přijatelnějších světelných podmínek. Kromě airbusu se během hodinky na letišti před objektivem vystřídala řada strojů, výběr fotografií tak dávám k článku, kompletní fotogalerii s fotkami ve vyšším rozlišení pak naleznete ZDE.


Airbus A380-800 společnosti Lufthansa před přistáním na letišti Frankfurt


Bitva na Bílé hoře 2011

17. září 2011 v 23:29 | gemik |  Fotografování
Na bělohorské pláni u Letohrádku Hvězda se konala rekonstrukce bitvy na Bílé hoře z roku 1620, kdy se na návrší u Prahy střetla česká vojska s spojeneckou armádou císařství a Katolické ligy. Pořážka českých vojsk tehdy předznamenala začlenění českýho státu do rakouského soustátí.

O tomto víkendu probíhá již sedmý ročník této zajímavé akce, já se jí účastnil poprvé a dokonale jsem si jí užil. V rámci bitvy se na ploše představí stovky účastníků z řady českých i zahraničních historických spolků, vše je perfektně zrežírované, po pláni se prohání jízda na koních, konají se manévry pěchoty a do toho ze všech stran pálí muškety i děla. Prostě ideální podívaná. Samotné bitvě předcházel doprovodný program v podobě hudebních či tanečních vystoupení, nejzajímavějším doplňkem byla ale prezentace dobových palných zbraní, od těch nejlehčích až po děla.

V článku naleznete výběr několika fotografií z dnešního dne, celou sérii pak standardně v samostatné galerii ZDE.Básnění...

13. září 2011 v 23:58 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Ač mám normálně k běžné poezii vztah spíše chladný, baví mě hrátky se slovíčky a tak tu a tam z dlouhé chvíle vymýšlím nějaké prostoduché rýmovačky. Jedním z impulzů byla také pravidelná rubrika Básnění na klub.blog.cz, do jejíž některých témat jsem přispěl svou troškou. V tomto článku tak přináším jakési mé sebrané spisy tvorby, která se mi v hlavě urodila v posledních měsících.

Moje rýmovačky si nekladou žádné vyšší cíle ani nenesou hluboké poselství, jedná se jen a pouze o menší taškařice spontálně vymýšlené při čekání na tramvaj, válení se na lehátku či třeba při nedávných krkonošských výpravách :-) Alespoń to u mě na blogu chvíli nebude jen o fotkách. Přeji příjemné a snad i zábavné čtení :-)


Foto pel-mel

12. září 2011 v 17:11 | gemik |  Fotografování
Pár různorodých fotek z nedělní procházky Prahou. Aby fotky nebyly stejné jako z nedávného článku Praha v noci, trasa byla totiž téměř identická, zaměřil jsem se na jiná témata než na pohledy na město. Nejlépe z toho vyšly fotky měsíce, který dorůstal do úplňku a krásně zářil ještě před západem slunce.


Měsíc focený kolem půl osmé, ještě osvětený světlem zapadajícího slunce. Větší fotka ZDE.

Terezín - Malá pevnost

11. září 2011 v 21:04 | gemik |  Fotografování
Dnes jsme trochu změnili původně naplánovaný program a vydali se strávit slunečnou neděli do Terezína a zde na vlastní kůži pocítit stísněnou atmosféru temného období našich dějin. Město Terezín bylo za okupace přeměněno na židovské ghetto, kde se po válečná léta muselo na malém prostoru obehnaným historickými hradbami tísnit desítky tisíc lidí. Mnoho z nich pak čekal nešťastný transport do vyhlazovacích táborů, někteří podlehli podvýživě a četným nemocem přímo v ghettu a mnoho lídí zažilo věznění v Malé pevnosti.


Vstup do Malé pevnosti v Terezíně

Domky ve Zlaté uličce

11. září 2011 v 0:39 | gemik |  Fotografování
Domečky ve Zlaté uličce na Pražském hradě hrají všemi barvami, vytvoří tak pěknou fotosérii :-) Potíž je, že se na fotkách všechno kácí, jednak díky širokému ohnisku, pak také kvůli skutečnosti, domky ve Zlaté uličce nejsou postaveny podle pravítka a tu mají okno šejdrem, tu se naklání střecha... takže se není čeho chytit při snaze o srovnání. Chvíli jsem se s tím pytlíkoval, pak jsem ale nakonec nechal fotky tak jak vyšly, na výstavu s nima nepůjdu :-)Letecký den CIAF 2011 / Hradec Králové

4. září 2011 v 14:56 | gemik |  Fotografování
V parném sobotním dnu jsme vyrazili do Hradce Králové, kde se na tamním letišti konal 18. ročník letecké přehlídky CIAF - Czech International Air Fest. Pro nás byla tato akce novinkou, do Hradce jsme se vydali premiérově. Z Prahy jsme vlakem vyjížděli už lehce po šesté hodině, brzské vstávání bylo nepříjemně, ale díky tomu jsme v Hradci stihli první autobus zajišťující mimořádnou dopravu k letišti a vyhli se tak frontám ať už na autobus, nebo na lístky. Časný příchod na letiště nám zabezpečil i dobré místo hned u hrazení, již totiž kolem půl deváté byla první řada téměř celá zabraná, přestože hlavní program byl naplánovaný až na jedenáctou hodinu.Změny v gorilím pavilonu

2. září 2011 v 16:20 | gemik |  Fotografování
Po čtyřech dnech, kdy probíhala kompletní přestavba vnitřního vybavení gorilího pavilonu, se gorilí tlupa dnes dopoledne do svého bydliště "nastěhovala" zpět. Z původního vybavení nezůstalo kromě Richardovy palandy téměř nic a pavilon se tak změnil k nepoznání. Celá plocha je teď více propojena kmeny stromů, bezpečněji se tak dá přes větve přejít už od shodů až k povodňové věži. Přibyly sítě, odpočívací místa a nejrůznější schovávačky pro děti, především velký dutý kmen, který postupně vyzkoušeli sourozenci Moja a Tatu.


Pavilon po přestavbě (kompletní galerii naleznete ZDE)