Červen 2011

Špilberské kasematy / Brno

30. června 2011 v 23:51 | gemik |  Fotografování
Po vyřízení povinností v Brně zbylo volné odpoledne na menší prohlídku. Po dobrém obědě jsme se tak vydali na tamní hrad Špilberk. Proměnlivé počasí nám moc nedovolalo toulání se po venku, proto jsme většinu času strávili prohlídkou velmi působivé části hradu a to tzv. kasemat.

Hrad Špilberk týčící se nad Brnem pochází ze druhé poloviny 13. století. Jeho podoba se v průběhu staletí výrazně měnila a v 18. století se z něj stala mohutná barokní pevnost. Součástí opevnění byly i tzv. kasematy, které původně sloužily jako úkryt pro vojsko i vojenský materiál. Císař Josef II. z těchto prostor ovšem nařídil vybudovat obávané vězení pro ty nejtěžší zločince. Horní patro kasemat bylo upraveno do podoby několika žalářů, které obývala skupina pár desítek vězňů. Ve spodním patře pak byly vytvořeny oddělené kobky pro doživotně odsouzené. Vězni zde přežívali na minimálním prostoru za permanentního přikování ke stěnám. Vězení na Špilberku ve své nejtěžší a nejhrozivější podobě vydrželo jen pár let, Josefův nástupce Leopold II. zrušil veznění odsouzenců v dolních kobkách a zavedl několik dalších zmírňujícíh opatření. Poslední vězni opustili zdi špilberských kasemat ve třicátých letech 19. století. Více informací přímo na stránkách brněnského hradu.

Prohlídka na nás opravdu silně zapůsobila, atmosféra místa je opravdu tísnivá a nedovedu si zde představit pobyt v řádech dnů, natož pak let či dokonce doživotí (respektive u mne by se asi to dožití dostavilo velice rychle :-) Každopádně při cestě do Brna návštěvu hradu a hlavně právě žaláře doporučuji, toto místo stojí za vidění. Vstupné činí 70 Kč (35,- snížené), lze také pořídit výhodnější balíčky pro vstup do všech expozic (info).

Místnost pro vezeňské dozorce

Hrošík

27. června 2011 v 20:59 | gemik |  Fotografování
V ZOO Praha se 8. června hrochům Slávkovi a Marušce narodilo mláďátko. Pavilon, kde se malý hrošík po většinu času ukrývá v bazénu společně s mamkou, je již nějaký čas opět přístupný návštěvníkům. Při návštěvě minulý týden nám junior ukázal z pod vody pouze očka, dnes v podvečer jsme již měli větší štěstí a mohli jsme jej obdivovat v celé jeho kráse.

Po koupeli v bazénku se oba vydali na souš, máma se ještě přehrabovala v senu, klučina se už ukládal ke spánku, od něj ho ale rušilo nejen mámino hledání té nejlepší slámy, ale především hlasité vyvádění sousedů slonů :-) Fotografie jsou poznamenány vysokým ISO, ale v nešlo jinak, v pavilonu byla tma jako v pověstném pytli...


Airshow Chotěboř

27. června 2011 v 10:38 | gemik
V sobotu se na letišti Chotěboř Počátky na Vysočině konal letecký den. Dopoledne, kdy přilétali účastníci show, byl ve znamení dětského dne, my dorazili z nedaleké Ledče až na hlavní program, který odstartoval slavnostním otevřením nově zrekonstruované řídící věže. Během dopoledne se výrazně roztrhala oblačnost, takže většina odpoledního programu probíhala za slunečného počasí, jen doplněná o silný vítr, proti původním předpovědím věštícím mnoho přeháněk to ale nebylo nic strašného.Podvečerní ZOO Praha

20. června 2011 v 21:09 | gemik |  Fotografování
Pár zoocvaků ze včerejší podvečerní procházky spodním okruhem pražské Zoo s obvyklou delší zastávkou u gorilí rodinky.

Nesyt africký

BAHNA 2011

19. června 2011 v 20:43 | gemik |  Fotografování
V sobotu 18. června se poblíž Rokycan ve Vojenském výcvikovém prostoru BAHNA konal 22. ročník prezentace vojsk Armády České republiky. Celý den byl napěchován zajímavým programem, organizátoři nedali divákům od rána až do odpoledne vydechnout.Zatmění Měsíce

15. června 2011 v 20:18 | gemik |  Fotografování
Dnes večer by mělo být v případě příznivých podmínek možné pozorovat úplné zatmění měsíce. Zajímavostí je, že tentokrát bude trvat velice dlouho, první fáze začne lehce po deváté hodině a maximálního zatmění dosáhne cca o hodinu později. Doufám, že se do té doby mraky zcela roztrhají a naskytne se nám zajímavá podívaná a snad i možnost k fotografování.

Pokud byste si chtěli dnešní zatmění zvěčnit na fotografii, nabízím pár tipů:

- Fotografovat je nutné ze stativu. Pro pěknou fotku měsíce bude potřeba dlouhého ohniska a při fotografování z ruky téměř jistě dojde k nechtěnému rozmazání fotky (čest výjimkám). S fotografováním ze stativu souvisí i použití dálkové spouště či odložené expozice (většina fotoaparátů dovoluje nastavit 2s a 10s odklad), zamezíte tak i minimálnímu rozechvětí přístroje.

- Dlouhé ohnisko, rozumné minimum je objektiv s ohniskovou vzdáleností 200mm či nějaký výkonnější ultrazoom. Na výsledné fotografii i tak Měsíc nebude z největších, ale alespoň v tomto případě se dá využít velkého množství megapixelů u dnešních fotoaparátů a výsledek dohnat výřezem. Já naprosto běžně Měsíc řežu z 15 Mpix fotky na výsledné 1, max 2 Mpix.

- U zrcadlovek či kompaktů s manuálním režimem je pro běžné fotografování Měsíce ideální zvolit ISO 100, clonu ve zlatém středu kresby vašeho objektivu (obvykle to vychází na 8-11) a nechat si dopočítat čas. Je ale důležité, aby čas nebyl moc pomalý, fotka by byla rozostřená v důsledku pohybu Měsíce (taková jistota je 1/100s a víc). Dnes bude samozřejmě problém s nedostatečným světlem, takže se pravděpodobně bude muset hledat někde kompromis. Začal bych asi zvedáním ISO až do rozumné míry pro váš fotoaparát, pak snížil clonu a opravdu jen nerad bych nastavoval pomalejší časy, nezdá se to, ale Měsíce je docela "rychlík".

- Při focení úplňku, kdy je Měsíc výrazně jasnější než okolní obloha, je nutné volit bodové měření expozice, dnes bude světla výrazně méně, takže bude potřeba zřejmě klasické poměrové měření (ale nemám ještě odzkoušeno).

- Nu a pak už stačí jen čekat a doufat, že nebude moc mraků :-)

Pro ilustraci dávám svou fotku měsíce z letošního březnového úplňku.


Trojský zámek

15. června 2011 v 8:39 | gemik |  Fotografování
Hned naproti ZOO Praha se nachází nádherný barokní zámek pocházející ze 17. století. Je obklopen rozlehlým parkem s fontánami, terakotovými vázami a bustami. V zámku se konají prohlídky (vstupné 120 Kč), přilehlá zahrada je ale otevřena pro veřejnost zdarma. Pro návštěvu je ideální využít Trojskou kartu, díky které můžete navštívit nejen zámek, ale i ZOO a nedalekou botanickou zahradu.

Trojský zámek je neuvěřitelně fotogenický, do jeho zahrady jsem tentokrát nakoukl jen v rychlosti a od boku udělal pár cvaků, příště musím vzít stativ a udělat pořádnější fotky, je opravdu na co koukat a návštěvu rozhodně doporučuji.


20. narozeniny gorily Shindy / Zoo Praha

14. června 2011 v 19:36 | gemik |  Fotografování
Dnes odpoledne proběhla v pražské ZOO oslava 20. narozenin gorily Shindy. Ošetřovatelé jako obvykle nachystali pro Shindu i ostatní obyvatele pavilonu bohaté pohoštění. 145 fotografií z dnešní krásné oslavy naleznete v galerii (klikněte na odkaz či obrázek níže).

Fotky z narozeninové oslavy si můžete pro sebe stáhnout dle libosti. Pokud byste chtěli ještě větší rozlišení, dejte mi vědět přes okno v boční liště. Jen poprosím abyste fotky nijak neupravovali.Dostihy / Pardubice

13. června 2011 v 10:05 | gemik
Doplnění fotografií k původnímu článku o dostihovém dnu v Pardubicích (zde).


Dostihy - 2. kvalifikace na Velkou Pardubickou - Polský den

12. června 2011 v 13:48 | gemik |  Fotografování
V poslední době si zkouším vybírat k fotografování nová témata a zkoušet rozličná odvětví fotografie, ovšem k mé smůle pro mě jednu těžší než druhou :-) Tentokrát jsem se poprvé dostal k fotogravování koní na dostizích a to rovnou ve velkém, přímo na ploše Dostihového závodiště v Pardubicích pěkně s vestičkou.

Pro nás běžné smrtelníky, za kterými není některá z redakcí, nebo se jinak neangažujeme v dostizích, je nemožné se normálním způsobem na plochu dostat. Lze ale přes Fotoinstitut.cz zakoupit jednodenní kurz sportovní fotografie, který se koná právě na pardubickém závodišti během jedné z kvalifikací na slavný dostih.

Koně jsou nádherná zvířata a dostihové závody mají své nezaměnitelné kouzlo, proto jsem si možnost být přímo u překážek náramně užíval. S focením už to bylo horší, vše je v obrovském spěchu, koně kolem vás doslova proletí a moc šancí na opakování není. V rámci Polského dne se kromě kvalifikačního dostihu běželo dalších 8 závodů, během každého jsou 2, maximálně 3 momenty, kdy kolem vás koně proběhnou, takže na celý den focení to vychází asi na 20-22 situací pro ulovení pěkné fotky a to není zrovna moc. Instruktoři nás sice skvěle namanévrovali na ideální fotomísta při konkrétních dostizích i s přihlédnutím na světelné podmínky, kromě toho to ale chce moře vlastních zkušeností a rychlé reakce, mně se bohužel nedostávalo obého :-)

Každopádně z celého dne jsem si odnesl jen pozitivní dojmy, byl to neuvěřitelný zážitek a investované peníze se mi bohatě vyplatily. Nejradši bych si to vyzkoušel znovu :-) K článku přikládám pár fotek, prohlížejte a komentujte co hrdlo ráčí :-)

Větší rozlišení ZDE.

Papoušci Ara

10. června 2011 v 21:42 | gemik |  Fotografování
V pražské Zoo papoušci Ara opouštějí klece i ve všední dny a ve svém venkovním výběhu jsou nejen lépe k vidění ale samozřejmě se tam také mnohem lépe fotografují. Dnes stáli modelem přímo ukázkově (a také byli náramně upovídaní :-))


Dravci

10. června 2011 v 16:51 | gemik
Dnes jsem měl možnost fotit při prezentaci chovných dravců, vyzkoušel jsem si tak fotit tyto úžasné ptáky v letu. Jak to dopadlo můžete vidět na přiložených fotkách. Můžu říct, že je to fuška. Udržet orla s obrovským rozpětím křídel v záběru tak, aby měl hlavu perfektně ostrou bylo pro mě prakticky nemožné. Nasekal jsem přes stovku fotek, jakžtakž použitelné jsou nakonec jen čtyři. Ale focení těchto krásných stvoření je zábava a doufám, že ještě nějaká další příležitost se naskytne.


Hanspaulská liga podruhé

9. června 2011 v 16:57 | gemik |  Fotografování
Podruhé jsem si vyzkoušel focení malého fotbalu, na výsledky se můžete podívat níže v článku. Fotky z prvního focení případně naleznete zde.


Autosalon Brno 2011

7. června 2011 v 10:49 | gemik |  Fotografování
Od 4.6. do 9.6. probíhá na výstavišti v Brně Mezinárodní veletrh osobních automobilů. Brněnský autosalon se nemůže rovnat se zahraničními počiny tohoto typu ani počtem vozů ani novinek, přesto je toho k vidění docela dost a návštěva se, myslím, vyplatí. Hlavní výstava probíhá v pavilonech P a V, v ostatních jsou doplňkové specializované prezentace (historické vozy, sportovní automobily atp.). A protože krásná auta a krásné ženy jdou odjakživa dohromady, jistě většinu potěší i hojná přítomnost moc pěkných hostesek. Před objektivem se mi jich tentokrát vystřídalo výrazně více než letos v Ženevě :-) Vstupné na autosalon je 150, respektive 120 Kč.


Aviatická pouť 2011 / Pardubice

6. června 2011 v 0:02 | gemik |  Fotografování
Fotoreport z letošního 21. ročníku Aviatické pouťi v Pardubicích. Dnes pouze fotky, nějaké to povídání a popisky snad doplním později, momentálně není dostatek času ani nálady.

Messerschmitt BF-108 a Messerschmitt Me-109

Zlatá ulička, Pražský hrad a Praha

5. června 2011 v 0:36 | gemik
V úterý byla po roce pro veřejnost opět otevřena Zlatá ulička na Pražském hradě. Tato úzká ulička s několika miniaturními domky je pozůstatkem původní hradní zástavby a udržují si tentýž vzhled, jako při vzniku v 16. století. V současnosti jsou v opravených domcích expozice přibližující dobový život a obchůdky. Během dne je vstup do těchto míst možný pouze se vstupenkou např. z malého okruhu v ceně 250 Kč, po šesté hodině se ale expozice a obchody uzavřou a projít si uličkou je možné zcela zdarma.

V podvečer se tak ve spojení s Pražským hradem a jeho zahradami jedná o ideální procházku. Zapadající slunce dokáže vykouzlit nádhernou zlatou barvu a navíc už není Hrad tak přecpán turisty, takže je tu větší klid a celkově výrazně příjemnější atmosféra. Pod fotkami ze Zlaté uličky přikládám pár cvaků z Hradu a dva pohledy na Prahu.


Canon ZOOM a Zoofotky

2. června 2011 v 23:42 | gemik |  Fotografování
V úterý se posedmé v Zoo Praha konala akce Canon ZOOM, zaměřená především na prezentaci produktů této firmy doplněné o přednášky a fotografickou soutěž. Canon zde na pěti stanovištích předváděl amatérskou i profesionální foto techniku, kterou si zájemci mohli samozřejmě vyzkoušet a osahat. Mě nejvíc zaujal Canon EF 300mm f/2,8 IS L USM, což je 2,5 kg vážící profesionální teleobjektiv se skvělou světelností a stabilizací obrazu. Neskutečně nádherný mazlík, ovšem cena opravdu není lidová... Objektiv navíc skvěle spolupracuje s dvojnásobným extenderem a výsledné ohnisko 600 mm (960 mm po přepočtu na kinofilm) je prostě žrádlo (touto kombinací je focena poslední fotka v článku).

Dále jsem si chtěl vyzkoušet produkty z nižších, přesto stále dost vysokých, cenových hladin, konkrétně zrcadlovku Canon 7D spolu s objektivem EF 100-400mm f/4,5-5,6 IS L USM. Opět velmi pozitivní dojmy a jen se mi znásobilo přání mít někdy v budoucnu něco podobného v batohu. 7Dčko kromě skvělé obrazové kvality, především vynikající inteligentní ostření (např. fotka opravdu hbitého lachtana), které spolu se sériovým snímáním v počtu 8 snímků za vteřinu umožní ostře zachytit téměř cokoli. Jen mě trošku zarazila míra šumu, na některých fotkách byl dobře patrný už na ISO400 (samozřejmě ale jen na PC při 100% zvětšení), v tomhle ohledu je trochu škoda, že se Canon honí za nesmyslně vysokým počtem megapixelů (7D jich má 18), snižovat šum by bylo praktičtější. Teleobjektiv s velmi univerzálním rozsahem pokrývající ohniska od 100mm až do krásných 400mm, je dnes už klasika, na trhu je myslím hodně přes deset let. Má sice trochu měkčí kresbu než pevná ohniska, ovšem vynahrazuje si to perfektním rozsahem, který bývá k nezaplacení. Pro všestranné focení by se mi náramně hodil :-)

Den v Zoo s Canonem byl super, vyzkoušet si profesionální techniku v ceně mnohonásobně převyšující možnosti běžného smrtelníka je skvělý zážitek, takže příznivcům fotoaparátů určitě doporučuji účast na příštích akcích (letos se kromě Prahy akce Canon ZOOM konala také v Brně, ve Dvoře Králové a Zlínu).

Pod perexem naleznete moje výcvaky z úterý, kromě posledních dvou jsou fotky snímané mým Canonem 70-200mm f/4 L USM doplněným o Kenko 1,4 extender.Květinový wallpaper

1. června 2011 v 21:58 | gemik |  Fotografování
Nedávno jsem byl s kamarádem na letišti v Milovicích, měl tam zaplacený zkušební let ultralightem a chtěl po mě nějaké fotky na památku. Nu a zatímco byl ve vzduchu z dosahu mého objektivu, využil jsem času ke cvakání záplavy kopretin lemující přistávací dráhu. Hned první fotečka se myslím vcelku povedla a pokud by měl někdo náhodou zájem, v odkazech naleznete kousky ve větším rozlišení například pro vytvoření letního wallpaperu :-)

Fotky v rozlišení 1920 x 1200 nebo 1366x768 pixelů.