Duben 2011

Kiburiho 1. narozeniny

24. dubna 2011 v 19:08 | gemik |  Fotografování
Dnes oslavil nejmladší člen pražské gorilí rodiny Kiburi své 1. narozeniny a Zoo Praha jemu i celé rodince přichystala perfektní narozeninovou oslavu s mnoha dárečky, především v podobě luxusních pamlsků a nechyběl ani krásný dort (ke kterému se ale Kibís nedostal, nejprve koštnul Tatu a pak ho dojela Kamba :-). Popřát maličkému přišla i skupina Nightwork (jejíž "vtipný" výstup byl poněkud zvláštní.. nu, nejsem cílová skupina :-)

K článkům přikládám výběr fotek z dnešního dne, kompletní fotogalerii pak naleznete v následujícím odkazu.Praha obrazem

24. dubna 2011 v 0:29 | gemik |  Fotografování
Poslední dvě odpoledne a večery jsem strávil procházkami po Praze, při kterých vzniklo následujících 14 fotografií zachycujících především výhledy na naše hlavní město. Další komentář snad netřeba, nechám za sebe mluvit fotky :-)


EOSInfo - kolik má "najeto" váš Canon?

23. dubna 2011 v 15:13 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Pokud vlastníte digitální zrcadlovku, může pro vás být zajímavá informace, kolik má závěrka zrcadlovky "najeto", tedy kolik snímků bylo celkově pořízeno. Nikonisté mají situaci usnadňenou, tyto informace jsou u těchto přístrojů obsaženy v EXIFu, takže stačí například v Zoneru zobrazit informace o obrázku (Shift+Enter) a tam ve všeobecných informacích je údaj u každého zanesen pod položkou ID. Canon bohužel v EXIFu tyto infomrace nemá, musí se tedy využít jiný způsob.

Hanavský pavilon a vyhlídka na Prahu

22. dubna 2011 v 20:56 | gemik |  Fotografování
V Letenských sadech, nedaleko od Pražského hradu, se nachází zajímavá stavba postavená v pseudobarokním stylu - Hanavský pavilon. Co je ale z mého pohledu ještě působivější, to je lokalita, kde je pavilon postaven. Z těchto míst se totiž nabízejí neskutečné rohledy na Prahu a především na soustavu mostů na Vltavě.

Pohled na pražské mosty, Mosteckou věž na Karlově mostě a Národní divadlo

Vyšehrad

22. dubna 2011 v 0:43 | gemik |  Fotografování
Nádherné počasí posledních dnů přímo vybízí k procházkám. Času je bohužel málo, ale naštěstí je v Praze mnoho míst, které stojí za návštěvu, takže se nemusí jezdit nikam daleko. V neděli jsme zavítali na Vyšehrad, sídlo českého krále Vratislava II a pozdější pevnost chránící jih Prahy. Od 19. století je hřbitov při kostele sv. Petra a Pavla využíván jako pohřebiště významných českých osobností.

Rotunda sv. Martina

Nejstarší zachovaná pražská rotunda, postavena v poslední třetině 11. století.


A zase ty gorily!

21. dubna 2011 v 19:57 | gemik |  Fotografování
Po delší době opět náhled do gorilího pavilonu.


Hokus-pokus o makro

17. dubna 2011 v 20:48 | gemik |  Fotografování
Jaro už dávno v plném proudu a u mě na blogu se dosud neobjevila žádná obligátní barvami hrající květena. Dnes to už ale konečně můžu napravit :-) Během prosluněného odpoledne jsme se procházeli po pražském Vyšehradě, kde v jednom parčíku byly vysazené rostlinky tolika druhů i barev, že by leckterá botanická zahrada mohla závidět. Já, botanik na slovo vzatý, poznal jsem akorát tulipán (zbytek slibuji do příště nastuduji) :-D No prostě ideální situace vábící k fotografování, čehož jsem samozřejmě příkladně využil. Prakticky poprvé se mi navíc naskytla možnost v "terénu" vyzkoušel schopnosti mého objektivu, který se v názvu pyšní přídomkem "Macro" (i když ne zcela po právu, zvětšení je pouze 1:2,3, ale budiž).

Kytičky a podobné přírodní výmysly se na fotkách nejlépe vyjímají z tzv. polohy "ležmo", ta se mi ovšem s přihlédnutím k prašné cestě, hlíně mezi záhonky a úctě k mým jeanům a košili nechtěla praktikovat :-) Zvolil jsem tedy způsob "vratký", tj. přikrčen nad květy a natahujíc ruce s foťákem co nejblíže kvítkům a přitom všem probíhala snaha manuálně ostřit na displej (na kterém samozřejmně bylo díky slunci vidět lidově řečeno prd). Po této spartakiádní vložce moje tělo hlásilo únavu odpovídající minimálně 1/2 maratonu. Na kartu se ale díky tomu zaznamenalo pár snímků, výběr zde dávám k nahlédnutí. Teď je jen na Vás, zda námaha stála za to :-)
(Pokud se fotky nezobrazují, několik F5 by mělo pomoct.)
Větší obrázek ZDE.

Dívej se mi do očí!

17. dubna 2011 v 12:14 | gemik |  Fotografování
Kdo spočítá všechny oči na následujících fotkách má bod :-)

Orangutan - Padang

Papoušci

16. dubna 2011 v 20:13 | gemik |  Fotografování
Dnešní článek je plný sytých barev, v hlavních rolích se totiž představují papoušci Ara ararauna a Ara zelenokřídlý :-)

(blog opět nějakým záhadným způsobem občas nezobrazí fotky, většinou ale pomůže F5)


Zoo portrétní

15. dubna 2011 v 17:16 | gemik |  Fotografování
Po olomoucké Zoo jsem se opět vrátil do své "domovské", tedy do Zoo Praha. Kromě obligádní návštěvy gorilího pavilonu se mi dneska poštěstilo pořídit několik portrétních fotografií nádherných zvířat. V článku přináším alespoň malou ukázku, fotky z gorilího pavilonu jsou k nahlédnutí v samostatné galerii.

Mamka Kijivu s Kiburkem

Hanspaulská liga

13. dubna 2011 v 11:15 | gemik |  Fotografování
V neděli jsem si prvně vyzkoušel fotit fotbal, konkrétně pražskou Hanspaulskou ligu. Jak jsem poznal, focení tohoto sportu není z nejednodušších, vše je dost rychlé a sledovat dění skrz hledáček foťáku je docela fuška. Navíc na malém prostoru hřiště (liga malého fotbalu se hraje na hřišti o rozměrech cca 50x25m a ve složení 5+1) se dost často stane, že některý z hřáčů scénu zastíní.

No ale napoprvé to nedopadlo tak zle a navíc jistě to nebylo naposled :-)


Zoo Olomouc

10. dubna 2011 v 21:02 | gemik |  Fotografování
Fotoprohlídka Zoo Olomouc. Tato pěkná zoologická zahrada se nachází v na Svatém kopečku v blízkosti města, je tedy dostupná i městskou dopravou (od nádraží bus č. 11). Zahrada je ukrytá na zalesněném kopci, což jí dává zajímavý a specifický ráz. K vidění je přibližně 400 druhů zvířat, především jsou k vidění zástupci žiraf, kočkovitých šelem a afrických a severských kopytníků.

Olomouc

10. dubna 2011 v 15:18 | gemik |  Fotografování
V sobotu jsme se vydali na první jarní výlet, naplánovaná byla návštěva Olomouce, především její Zoo na Svatém Kopečku. Cestavali jsme vlakem, o víkendu mají České dráhy solidní nabídku, kdy se zakoupí za 550 Kč jeden lístek SONE+ umožňující dvěma dospělým a až třem dětem cestovat po ČR po celý den. Samotná jízda vlakem byla velmi pohodlná, expresem trvala cesta Praha - Olomouc přijatelné 2,5 hodiny.

Po příjezdu jsme ihned sedli na místní MHD a nechali se odvézd ke Svatému Kopečku, odkud je to už kousek k velmi pěkné Zoo. Fotky tamních zvířat ukážu později, nějak není čas na zpracování. Zatím tedy pár obrázků z historického centra Olomouce.
Městská radnice společně se Sloupem nejsvětější trojice.

Olomouc se pyšní po Praze nejstarší a také největší městskou památkovou rezervací. Město leží u soutoku řek Moravy a Bystřice, sídlo zde má arcibiskupství a nachází se zde druhá nejstarší univerzita na území České republiky.

Orangutani

6. dubna 2011 v 22:05 | gemik

Orangutani dnes žijí jen na dvou ostrovech (Sumatra a Borneo) a patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich přirozený biotop je korunové patro tropických deštných pralesů.

Orangutani jsou přizpůsobeni k životu vysoko na stromech. Pohybují se brachiací (zavěšeni pažemi se přehupují mezi větvemi). Dlouhá srst, která jim na pažích roste od ramene a od zápěstí k lokti, je chrání před deštěm. Samci jsou spíš samotářští, jsou větší než samice, mají lysý obličej s postranními laloky a hrdelní vak, který nafukují, když si označují teritorium hlasitým voláním. Orangutani dnes žijí jen na dvou ostrovech a patří ke kriticky ohroženým druhům. Lexikon Zoo Praha

Fotografie pocházejí z pavilonu Indonéská džungle v Zoo Praha.

O zvířatech... (a lidech ne)

5. dubna 2011 v 11:01 | gemik |  Fotografování
Zvířata hledáčkem fotoaparátu. Jména se zobrazují po najetí kurzorem na fotku.

Večeře pelikána / Fotostory

4. dubna 2011 v 14:54 | gemik |  Fotografování
Způsob přijímání potravy pelikánů je vskutku zajímavý. Na následujících fotografiích je zachycena večeře jednoho takového pelikána bílého ve slunečný podvečer.

Gorilkovi / Bikira, Tatu a spol.

3. dubna 2011 v 21:26 | gemik |  Fotografování
Mám za sebou nádherný den, který jsem praktický celý strávil v Zoo. Jak je asi patrné, poslední dobou mě to tam táhne víc a víc, je to prostě nádhera a úžasný relax. Přinesl jsem si domů také 22 GB dat fotografií, takže o zábavu bude postaráno :-) Začít ale musím, jak je u mě zvykem, u gorilek. Následovat budou orangutani Padang s Upitou a nakonec kompletní souhn dnešního focení z celé pražské Zoo.

Bikira