Amazon Kindle 3 od A po Z / recenze

28. března 2011 v 20:56 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Mám za sebou prvních pár dnů používání Amazon Kindle 3, četl jsem v pohodlí domova i v dopravních prostředcích a již dnes jsem přesvědčen, že můj názor na toto šikovné zařízení se nezmění. Vysypal jsem tedy z rukávu pár dojmů doplněné o popis vlastností tohoto zajímavého zařízení. Kindle 3 je sice na trhu už nějaký ten pátek a napsáno o něm bylo již mnoho včetně profesionálních recenzí, přesto snad někdo shledá tento článek, který mi kapánek naboptnal, zajímavým a užitečným. Čtečce sem se podíval na zoubek pěkně podle abecedy a myslím že můžeme začít Ačkem :-)

A - Amazon. Americký obchod není na poli čteček elektronických knih žádným nováčkem, na podzim roku 2007 uvedl na trh původní Kindle, který byl ovšem dostupný pouze na území USA. Poté přišel roku 2009 omlazený Kindle 2 a pak již minulý rok (2010) dorazil na trh současný bestseller - Kindle třetí generace. Kindle 3 zabodoval nejen vylepšenými vlastnostmi (WiFi, rozměry atp.), ale také především cenou. Zatímco předchozí generace se prodávaly za 300 - 400 amerických dolarů, vylepšená novinka stanovila cenu na US$ 139 (za základní verzi s WiFi) a to už jde brát.

S dalšími písmenky pokračujeme pod perexem.


B - Baterie. Podle výrobce by výdrž akumulátoru měla při běžném používání dosahovat až jednoho měsíce při vypnuté WiFi a cca 3 týdny se zapnutými bezdrátovými přenosy. Tento parametr zatím nemůžu ověřit, později reálnou výdrž mého kusu doplním. Faktem ale je, že obrovská výhoda spočívá v technologii, kdy se energie (samozřejmě při vypnuté WiFi) spotřebovává pouze při překreslování textu, čili nejčastěji při otáčení stránek knihy. Díky tomu by opravdu měl akumulátor vydržet na otočení několik tisíc stran a výrobcem udávaná výdrž by tak nemusela být nereálná. Baterie se nabíjí pomocí dodávaného USB kabelu po připojení k počítači. Konektor v Kindlu je klasický microUSB, takže je možné použít i běžné síťové nabíječky modernějších mobilů.

C - Cena. Amazon Kindle 3 v základní verzi s WiFi je od počátku prodeje US$ 139, čili při dnešním kurzu lehce přes 2400 Kč. K tomu musíme připočíst dopravu UPS Expres za US$ 21, čímž se dostáváme na konečnou cenu přibližně 2800 Kč. Ač jsou to samozřejmě velké peníze, v porovnání s jinými podobnými investicemi je podlě mě cena velmi příjemná a akceptovatelná, přeci jen snad čtečka nějakou dobu vydrží. Samotné objednání čtečky přes amazon.com je naprosto bezproblémové, stačí mít kreditní/debetní kartu s povolenými internetovými převody a Kindle 3 vám pak dorazí nejpozději do 4 dnů. Čtečku dnes již nabízejí i české obchody, cena je v tomto případě výrazně vyšší, obchodníci pak alespoň dávají standardní českou záruku po dobu 24 měsíců. Kindle 3 dorazil v malé krabičce s perfektní plastovou výstelkou, takže čtečka přežije i náročné cestování po skladech bez úhony. V balení je stručný návod, USB kabel a samotná čtečka. Trošku zklamání, že se Amazon nerozhodl přidávat alespoň nějaký základní látkový obal.


D - Displej. Toto je ta pravá chlouba a největší výhoda. Displej bez nadsázky svádí k záměně s klasickým papírem. Písmo je krásně černé a ostré, díky vysokému rozlišení 600x800 pix je vše jemně vykresleno. Číst lze i na ostrém slunci a z jakéhokoli úhlu, text je stále stejně dobře čitelný prost otravných odlesků (iPad slouží na sluníčko jako drahé zrcátko, číst se na tom ale nedá, s Kindlem se už ale těším na léto, kdy si budu moci nerušeně číst u vody). Perfektní vlastnosti displeje jsou vykoupeny určitými nevýhodami, které já osobně v kontextu s určením zařízení (primárně čtení eknih) za negativa nepovažuji. Displej v první řade není podsvícený, tudíž musíte při čtení spoléhat na přirozené světlo nebo lampičku stejně jako u klasické knížky. Dále pak překreslování zobrazeného textu není z nejrychlejších, trvá cca půl sekundy, během níž displej černě problikne. Někoho to může rušit, já ani zde velký problém nevidím, při čtení papírové knihy také otáčíte stránky, což zabere podobnou dobu a jedná se o podobné vyrušení ze čtení. To je z "negativ" asi všechno, maximálně by ještě mohlo vadit pouze černobílé zobrazení, ale ruku na srdce, je nutné při čtení hýřit barvičkami? Sečteno podtrženo čtení na takovémto displeji je radost, po vyzkoušení Kindle 3 bych se ke čtení na svíticích displejích mobilů a PDA vracel jen velmi, velmi nerad.

E - e-ink čili elektronický inkoust. Speciální tekutina, která se díky elektrickým výbojům může přeskupovat do odlišných tvarů. Výhodou je minimální spotřeba energie a vlastnosti podobné běžnému tisku. Elektronický inkoust dokáže vykreslit i náročné obrazce, proto pro čtečky není problém zvládnout zobrazit i fotografie atp. Za nevýhodu může být považováno relativně pomalé překreslování, ovšem právě u čtečky knih to myslím není závažné negativum.F - Formát. Kindle 3 si bez konverze poradí s: MOBI/Unicode, PDF a TXT, zbytek se musí konvertovat (více pod "K"). MOBI a TXT jsou jasné, PDF bez úprav je na této čtečce zobrazitelné a použitelné, je nutné ale počítat s kompromisy. Především 6" displej není rozměrově úplně dostatečný, ideální by pro tyto dokumenty byla spíše větší čtečka Kindle DX s téměř 10" displejem (ta je ale dražší o víc jak dvojnásobek. Méně místa se dá naštěstí řešit změnou orientace displeje o 90°, jenže pak se musí častěji rolovat. Dle mého názoru pro občasné shlédnutí textů v PDF je Kindle 3 víc než dostačující, pokud je ale váš hlavní zájem pročítat nadité manuály, je lepší poohlédnout se po verzi s vetší úhlopříčkou.
G - Gadget. Slovíčko, které Kindle 3 100% vystihuje. Dle české Wikipedie je definice následující: "Předmět většinou technického rázu (např. přístroj nebo zařízení), který má určitou specifickou funkci, ale zároveň je často populární novinkou na trhu. Česky se někdy označuje jako vychytaná věcička nebo udělátko." (Ano poznali jste správně, na "G" mě fakt nic normálního nenapadlo, takže proto takováto vycpávka :-))


H - Hry. Pokud čtení po nějaké době unaví, Kindle obsahuje dvě předinstalované hry, konkrétně staré známé miny a piškvorky. Pro přístup ke hrám stačí zmáčknout Shift + Alt + M. Amazon nabízí dostatek dalších her ke stažení, jenže pro našince to má jeden háček, zatímco s US adresou máte na výběr z mnoha her zdarma či v ceně 1 dolaru, my máme ceny začínající na US$ 3 a navíc je nabídka omezená. Stejný problém se pak týká i nákupu knih, v nabídce je dostatek knih zdarma či za minimální poplatek, pro Evropané téměř vždy musí platit alespoň pár dolarů.

CH - Chvála. Pod tímto písmenem zopakuji co už je asi patrné, Amazon Kindle 3 mě neskutečně zaujal a při velmi dostupné ceně nabízí skvělé vlastnosti pro pohodlné čtení eBooků. Elektronické knihy jsem donedávna považoval za velký kompromis, ač jsem již dlouho četl na PDA či mobilech, o pohodlí se nedalo hovořit a byly to naprosté nouzovky pro případy, kdy se mi nechtělo tahat knihu. čtečky pak byly velmi drahé, 6 a více tisíc za jednoúčelové zařízení a většinou ne ideální se mi nezdálo adekvátní. S Kindlem jsem ale přehodnotil situaci a čtení si užívám. Na klasické knihy nikdy nezanevřu, stále si tvořím knihovnu (shánění knih je pro mě něco jako závislost :-)), ten pozitivní dojem z pravé knihy prostě nic nenahradí. Ovšem zatímco lehkou čtečku napěchuju stovkami různých knih a vyrazím na cesty, jedna jediná kniha často váží i půl kila a to cestování značně komplikuje (pokud bych si chtěl vzít na dovolenou trilogii Milénium od Larssona, tak asi nevezu nic jiného :-)).I- Interfernet. Surfovat po webu je možné díky WiFi modulu a jednoduchému prohlížeči, který zvládá zobrazení většiny internetových stránek i s obrázky. Samozřejmě kvůli pomalému překreslování displeje či krkolomnému pohybu kurzoru to není bůhvíjak skvělé, ale jako příjemný doplněk se mi tato funkce jeví užitečně. Z Kindlu si tak můžu zkontrolovat email, postnout status na Facebook/Twitter, vyhledat info na Wikipedii atd. Nejlépe samozřejmě vypadají stránky, které jsou přizpůsobené pro mobilní přístup (např. Seznam, iDnes...).

J - Jazyk. Prostředí Kindle 3 je nepřekvapivě anglické. Pro anglické knihy je k dispozici skvělá možnost propárování s výkladovým slovníkem či zajímavá funkce Text2Speech, kdy vám mužský/ženský hlas knihu předčítá a funguje to překvapivě velmi dobře a přednes zní přirozeně. Pokud by někomu angličtina v menu vadila, na stránkách amazon-kindle.cz je návod a lokalizační balíček do českého jazyka. Toto však osobně vyzkoušené nemám. Zobrazení českých znaků ale funguje bezchybně, jen je třeba dát pozor na správné nastavení pokud si konvertujete vlastní knihy.

K - Konverze. Převod obsahu do kompatibilního formátu poskytuje sám Amazon. Funguje to jednoduše, stačí zaslat soubor typu DOC, DOCX, HTML, RTF, PDF (PDF se může konvertovat, ale nemusí, čtečka jej zchroustá i bez úprav) na váš Kindle email, do předmětu zprávy napsat "Convert" a do čtečky už dorazí upravená verze. Pokud chcete mít konverzi pod kontrolou nebo máte knihy ve formátu PDB, je nutné využít některý z dostupných konvertorů, například Mobipocket nebo Calibre (oba freeware).

L - Lampička. Pro čtení z Kindlu je potřeba světlo, absence podsvícení je hold daň za ostatní skvělé vlastnosti displeje. Kromě standardních postupů se toto dá vyřešit i dokoupením speciální lampičky, ať už v podobě výrobku třetích stran nebo v rámci originálního pouzdra od Amazonu, které jí v sobě obsahuje. Bohužel cena US$ 60 není zrovna z nejnižších.

M - MP3. Možnost přehrávat hudební soubory v populárním formátu je zajímavým zpestřením schopností čtečky. Pokud rádi při čtení posloucháte hudbu, stačí nahrát soubory do složky music a začít poslouchat, nic víc, nic míň. Opravdu se ale nejedná o náhradu přehrávače, to snad nikdo ani neočekává. Veškerý "přehrávač" je omezen na play/stop/next a nelze procházet případné složky. Poslouchat je možné díky základním reproduktorům nebo po připojeních klasických sluchátek do standardního jacku (3,5 mm).

N - Noviny a časopisy. Periodika různých typů vycházejí i ve verzi pro Kindle. Má to dvě úskalí, neangličtináři si moc neužijí a je nutné platit hrst dolarů navíc. Pokud to pro vás není překážka, každé ráno se ve vaší čtečce mohou objevit The New York Times, The Washington Post, The Daily Telegraph, časopisy Time či Forbes atd. Snad jen Denní Věštec chybí... :-) Přeci jen ale existuje možnost jak oficiálně a zdarma odebírat zpravodajské novinky, portál iDnes připravil zasílání svých zpráv přímo do čtečky. Dvakrát denně tak ve čtečce přistává výtah z nejdůležitějších zpráv dne. Vyzkoušeno a funguje to perfektně. Info i návod zde.O - Ovládání. Tady není třeba se nějak rozepisovat, ovládání je pohodlné, intuitivní a bezproblémové. I když si mnozí v dnešní době již zvykli na dotykové displeje, zde absence dotykové vrstvy vůbec nevadí, naopak, já jí považuji za obrovskou přednost. Vše je dostupné díky velmi dobře zpracovanému menu, které na první pohled může působit zastarale, ale je velmi přehledné a funkční. Seznam nahraného obsahu se zobrazuje po stisku tlačítka "Home" a je rozdělen na stránky po 10 titulech. Řadit je možné klasicky podle názvu díla či jména autora, po zaregistrování se dají vytvořit i jednoúrovňové kolekce. Po vytvoření kolekcí je vše samozřejmě přehlednější, ovšem tvorba je poněkud krkolomná, musí se provádět přímo ve čtečce. Díky ovládání tlačítky také nutné neustále otírat displej od různých šmouh a otisků, kterým se člověk nevyhne na všelijakých dotykových telefonech, iPadech atp. Pro otáčení stránek slouží dobře dostupná tlačítka na bocích přístroje. Ty jsou poměrně úzká, mě osobně to nevadí, listování se mi zdá pohodlné, přítelka by je ale prý ocenila krapet širší a to má tenčí prsty.

P - Paměť. Aby bylo kam ukládat obsah, čtečka má kapacitu 4 GB z čehož je volně k použití (pro ukládání knih, MP3 atp.) možno použít cca 3,2 GB. Dodatečné rozšíření například pomocí paměťových karet není k dispozici, ovšem i tak se do Kindlu 3 vejde přes 3000 knih a to už je myslím slušná zásoba na dlouhé zimní večery...Q - QWERTY. Pod displejem se nachází klasická solidně zpracovaná klávesnice, jednotlivé klávesy mají dostatečný zdvih a jsou dostatečně daleko od sebe, aby nedocházelo k překlepům. Samozřejmě se neočekává psaní esejí, ovšem pro zadávání web adres, psaní poznámek, či odpovědi na email není problém. Jen nejsou k dispozici české znaky. "Všema deseti" se mi sice na Kindlu psát nedaří, ale při klasickém použití dvou palců jako na komunikátorech je psaní super.

R - Rozměry. Amazon Kindle 3 narostl do rozměrů 190 x 123 x 8,51 mm, přičemž především minimální tloušťka je opravdu příjemná. V ruce s čtečka drží pohodlně, velikost je prostě akorát, s větší bych asi měl problémy například při čtení v dopravních prostředcích atp. Čtečka je celá plastová, ale vše je pevné, nikde nic nevrže a celkově přístroj nebudí dojem, že by se měl zítra rozpadnout.S - Slovník. Pro mě jedna z největších výhod čtečky proti běžným knihám. V Kindle 3 je integrován anglický výkladový slovník The New Oxford American/British Dictionary, takže stačí kurzorem najet před anglické slovíčko a na okraji stránky se okamžitě zobrazuje překlad s možností zobrazit po stisku Enteru vskutku obsáhlý výklad. Pro učení angličtiny geniální funkce. Pokud by vám anglický výkladový slovník nevyhovoval a chtěli byste spíše klasický anglicko-český slovník, i ten je v současnosti na internetu ke stažení ve verzi přímo pro Kindle.T - Text. Styl textu lze přizpůsobit stisknutím tlačítka "Aa", ve vyvolaném menu pak je na výběr z 8 velikostí písma, velikost mezer mezi slovy, typ písma a řádkování. Dále je k dispozici změna orientace displeje, která je velmi výhodná pro neupravené PDF soubory, pro běžné čtení moc vhodná není, tlačítka pro listování jsou pak nahoře/dole místo po stranách. V textu lze samozřejmě vyhledávat podle slov a či zvolit konkrétní "Lokaci" (nelistuje se po stránkách, ale po tzv. "Location" z důvodu možnosti různě nastavit velikost písma atp.).

U - USB Mass Storage. Ke Kindle je dodáván USB kabel, takže stačí zapojit do USB portu a v PC nebo notebooku se vám čtečka ohlásí jako další disk. Pak už stačí jen nahrát soubory do složky Documents (případně MP3 do Music) a je vymalováno. Knihy se poté ihned objeví ve výpisu na domovské obrazovce čtečky.

V - Váha. Další z výrazných výhod čtečky je příjemně nízká váha pouze 240 gramů. Kindle je perfektně vyvážen, takže v ruce se drží opravdu pohodlně a nic tak nebrání i dlouhým čtenářským dýchánkům.

W - WiFi. Modul pro bezdrátové připojení k síti je především určen pro přenos knih do čtečky a pro spárování s Amazon účtem. Vše funguje naprosto spolehlivě a mám s tím jen pozitivní zkušenost. Každá čtečka má vlastní emailovou adresu ve tvaru xy@kindle.com, na který stačí zaslat požadovaný soubor a ten se vám v zápětí zobrazí v zařízení. Stejně to funguje i pro nákup z Amazonu, nebo při spárování s konvertorem. Díky přítomnosti WiFi je samozřejmě možné i klasické surfování na internetu. Připojení funguje skvěle, zkoušel jsem nezabezpečnené veřejné sítě, doma pak mám síť s WPA2 šifrováním a nevyskytl se žádný problém.

XY - Totální vyčerpání, na tyhle písmena už fakt nic nevymyslím... Jistě se ale budou hodit odkazy na profesionální recenze, které obsahují i videa či další tipy. Recenze na iDnes a Živě.cz.Z - Zdroje knih. Nakonec to nejdůležitější, už víme, že pomocí čtečky Amazon Kindle 3 se elektronické knihy čtou skvěle, ovšem kde požadované eBooky zchrastit? To je oč tu běží. Ideální je situace pokud vám nevadí číst knížky v angličtině. V tom případě stačí zavítat na amazoní stránky Kindle Store (ať už z počítače či přímo ze čtečky), z katalogu či přes vyhledávání vybrat požadované dílo, k němu si pak můžete přečíst i uživatelské recenze a výběr pak následně jedním klikem zakoupit. Peníze se odečtou ze spárované platební karty a kniha okamžitě zakotví ve vašem Kindlu. Na to trošku pozor, nakupování je tak snadné a lákavé, takže je zde možnost, že pak spláčete nad výpisem z účtu :-) Amazon prý nabízí přes 700 000 knih, takže to by mělo na nějaký ten týden vydržet... :-) Angličtináři nejsou omezeni ani v případě, že nechtějí za knížky platit a přesto hledají legální cestu ke kvalitnímu čtivu. Pro ty tu existuje Project Gutenberg obsahující 33 000 volně šiřitelných děl ve verzích nejen pro Kindle, ale i mobily s Androidem, iPhony, iPady, iPodobné přístroje. Na Gutenbergu jsou nejzajímavější díla, kterým již propadla autorská práva, takže jsou zde k nalezení autoři jako Doyle, Dickens, Poe, Verne, Balzac, Shakespeare a stovky dalších. Nu a teď jak je to s knihami v našem mateřském jazyce? Bez okolků si povězme že velmi špatné (pokud jde čistě o oficiální formu). Server Palmknihy.cz nabízí několik desítek českých knih volně ke stažení (Čapek, Hašek...). Městská knihovna v Praze zpřístupnila texty Máchy, Čapka, Němcové a příběhy Sherlocka Holmese. Pak sice existuje například server eReading, kde lze české eBooky zakoupit, ovšem ty mají pokud vím všechny (nebo většina?) DRM ochranu, a protože Amazon nepodporuje jiné DRM ochrany než svoje vlastní, máme zatím smůlu. Je tu ale ještě jedna cesta, jak získat český obsah do své čtečky prakticky bez omezení, je ale na každém zda s tímto způsobem má nebo nemá problém - řeč je samozřejmě o naskenovaných či jinak zdigitalizovaných knihách, které jsou k nalezení např. na ulozto.cz a v nejrůznějších diskusních fórech.

A to je vše přátelé. Dojmy z praxe jsou neuvěřitelně pozitivní, používat Kindle 3 mě neskutečně baví a investici do něj pokládám za velmi dobrou. Poměr cena/výkon je bezkonkurenční. Pokud se mezi Vámi našli tací, kteří dočetli až sem, patří jim velký dík :-) a zároveň doufám, že tento text třeba někomu pomohl při rozhodování.

Hlavní výhody:
- displej s e-ink technologií
- příjemné rozměry a nízká váha
- integrovaný výkladový slovník
- WiFi a možnost surfovat na internetu
- nízká cena

Nedostatky:
- pomalé překreslování (někomu může vadit černé probliknutí při otáčení stránek)
- tlačítka pro otáčení stran by mohla být rozměrnější
- pouzdro se musí dokupovat zvlášť, v balení není ani základní obal
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Abyss Abyss | Web | 28. března 2011 v 22:32 | Reagovat

Vyčerpávající :) Též vlastním čtečku, nemám tedy Kindle, ale jinou, protože u Kindle jsem měla problém s formáty.
Myslím, že právě ty formáty jsou asi jediným nedostatkem této čtečky, teď by asi každý namítl, že je tu konvertace, jenže pro mé školní materiály to bohužel neplatí. Škola má, díky autorským právům, své materiály opravdu dobře zajištěny a přenést je do jiného formátu je nemožné, proto jsem musela volit čtečku s větším spektrem akceptovaných formátů. Ale jinak má čtečka pracuje stejně jako Kindle. Myslím, že pokud člověk opravdu nesáhne po nějakém hrozném krámu, tak je již nyní spousta kvalitních čteček.
Nedávno mě zaujal jeden článek na internetu, kde spoluzakladatel ereading.cz mluvil o tom, že největším nepřítelem e-knih v česku je Amazon Kindle, teď se mi to dokonce podařilo i znovu najít "http://www.root.cz/clanky/martin-lipert-kindle-je-nejvetsim-zlem-pro-eknihy-v-cesku/", tím nechci naznačit, že bych snad měla něco proti Kindlu, jen mi přišel článek zajímavý :)
Když jsem po Vánocích sháněla čtečku jednoznačně u mě Kindle vítězil, díky formátům jsem se však musela podívat po (bohužel) mnohem dražší variantě.
Jinak od začátku roku, jsem čtečku nabíjela 3x, poprvné když mi přišla, podruhé někdy v únoru a potřetí dnes :D Čtečku používám denně (již díky zmiňované škole) a vydrží toho opravdu hodně. Mimo školu je pak čtečka skvělá především na knihy v originálech a hojně využívám především možnost vpisování poznámek :)

2 gemik gemik | E-mail | Web | 28. března 2011 v 22:39 | Reagovat

Díky za komentář :-) Můžu se zeptat v jakém formátu školní věci máš?

Ten článek jsem také četl, zajímavý pohled, na druhou stranu je pochopitelné, že Amazon chce aby lidi četli hlavně knihy z jeho obchodu, prachy sou prachy :-)

3 Abyss Abyss | Web | 28. března 2011 v 22:51 | Reagovat

[2]: Ty školní formáty jsou na bázi PDF, jen s tím rozdílem, že má škola ještě přes firmu zajištěnou nějakou další ochranu, ale víc toho ze mě nikdo nedostane, protože nejsem moc technický člověk :D Náš učitel "ICT" má však taky Kindle a zatím se mu nepodařilo, aby naše texty ve čtečce rozchodil, z firmy mu napsali "že to prostě nepude" :)

Přesně, přeci jen už jen to, že je to jejich čtečka na něco odkazuje. Tady je pak ovšem potřeba, aby se tomu nějak přizpůsobil i náš trh, Kindle čteček je tu bezesporu nejvíc. Jenže právě "prachy sou prachy", takže je zde pak i pochopitelné, proč s tím mají naše nakladatelství takové problémy :)

4 Psenda Psenda | 29. března 2011 v 22:13 | Reagovat

Pekna recenze, skoda hrubky v tusim druhe vete... Predpokladam ze jsi ty dojmy vysypal a ne vysípal. :-D

5 gemik gemik | E-mail | Web | 29. března 2011 v 22:21 | Reagovat

Chybička se vloudí, opraveno :-) Ale jestli tam je jen jedna, tak to je ještě na mě dobré :-D

6 Geralt z Rivie Geralt z Rivie | Web | 30. března 2011 v 21:35 | Reagovat

Tákovýhle recenze bych chtěl taky umět :-) fakt supr, jenom nechápu proč se tím neživíš :-)

7 Janah Janah | Web | 31. března 2011 v 14:06 | Reagovat

Zajímavé a vyčerpávající. Právě se totiž rozhlížím po čtečce a tvůj článek mi usnadní rozhodování.

8 twilight-saga-steph-meyer twilight-saga-steph-meyer | E-mail | Web | 8. dubna 2011 v 23:17 | Reagovat

amazon kindle 3 mám už objednaný a chtěla jsem se zeptat... jak je to s tím stahováním z ulozto.cz? někde jsem četla že amazon sleduje soubory ve čtečce a že mě může zažalovat... je to vážně tak nebo je to paranoidní názor? :-?

9 gemik gemik | E-mail | Web | 9. dubna 2011 v 0:22 | Reagovat

[8]:  Taky jsem tyhle názory četl. Fakt asi je, že pokud Amazon chce, tak do naší čtečky vidí a teoreticky může třeba obsah smazat. Pokud vím, tak se to stalo snad jen jednou, Amazon prodával knihu na kterou neměl pořešená práva a následně ji všem, co si dotyčnou knížku zakoupili, bez jejich vědomí smazal. Byla z toho docela velká kauza, kvůli které vzniklo hodně paranoidních spekulací. Takže bych se toho vážně nebál a že by Amazon hnal uživatele před soud kvůli české knížce v pdb už vůbec ne :-)
Navíc  pokud si stáhnu pro svoji potřebu z ulozto třeba film nebo MP3, tak zákon neporušuji, u knih by to možná mohlo být to samé (ale to nemám ověřené).

10 twilight-saga-steph-meyer twilight-saga-steph-meyer | E-mail | Web | 9. dubna 2011 v 17:54 | Reagovat

[9]: díky za odpověď - pomohla mi :)

11 Petr Petr | Web | 20. listopadu 2011 v 11:07 | Reagovat

Něco do Kindlu - Žonglérův slabikář, obrázková učebnice žonglování.

http://zonglovani.info/download/mobi.html

12 Coach Outlet Online Coach Outlet Online | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 10:25 | Reagovat

たくさんのご参加をお待ちしてま~す

13 Lúthien Lúthien | Web | 30. prosince 2011 v 22:42 | Reagovat

Perfektní recenze, taky uvažuju o koupi čtečky a právě tahle mě hodně láká. Snad na ní jednou našetřím :D

14 Fay Fay | E-mail | 22. ledna 2012 v 13:21 | Reagovat

Opravdu dlouhá, nicméně pro mnohé jistě užitečná recenze. Pro mně jsou novinkou piškvorky a miny. Čtečku jsem dostala k Vánocům a objevila jsem hodně funkcí sama, hodně mi jich prozradili známí, ale o hrách jsem neměla ani potuchy. Musím souhlasit, že tato čtečka je opravdu perfektní. Což neznamená, že bych zanevřela na klasické knihy. V čem se lišíme je její výdrž. Od Vánoc jsem ji nabíjela už třikrát. Na druhou stranu, hojně využívám Wi-Fi. Češtinu v ní mám a jsem za ni vděčná, jelikož anglicky sice rozumím, ale číst v tom celou knihu by mě asi zabilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama