Březen 2011

Jarní zoologická zahrada / Zoo Praha

29. března 2011 v 20:56 | gemik |  Fotografování
Fotky z prosluněné jarní Zoo. Přeju pěkné pokoukání a díky za každý komentář :-)


Amazon Kindle 3 od A po Z / recenze

28. března 2011 v 20:56 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Mám za sebou prvních pár dnů používání Amazon Kindle 3, četl jsem v pohodlí domova i v dopravních prostředcích a již dnes jsem přesvědčen, že můj názor na toto šikovné zařízení se nezmění. Vysypal jsem tedy z rukávu pár dojmů doplněné o popis vlastností tohoto zajímavého zařízení. Kindle 3 je sice na trhu už nějaký ten pátek a napsáno o něm bylo již mnoho včetně profesionálních recenzí, přesto snad někdo shledá tento článek, který mi kapánek naboptnal, zajímavým a užitečným. Čtečce sem se podíval na zoubek pěkně podle abecedy a myslím že můžeme začít Ačkem :-)

A - Amazon. Americký obchod není na poli čteček elektronických knih žádným nováčkem, na podzim roku 2007 uvedl na trh původní Kindle, který byl ovšem dostupný pouze na území USA. Poté přišel roku 2009 omlazený Kindle 2 a pak již minulý rok (2010) dorazil na trh současný bestseller - Kindle třetí generace. Kindle 3 zabodoval nejen vylepšenými vlastnostmi (WiFi, rozměry atp.), ale také především cenou. Zatímco předchozí generace se prodávaly za 300 - 400 amerických dolarů, vylepšená novinka stanovila cenu na US$ 139 (za základní verzi s WiFi) a to už jde brát.

S dalšími písmenky pokračujeme pod perexem.

Kompletní gorilí rodinka / Zoo Praha

28. března 2011 v 18:36 | gemik |  Fotografování
Další z nekonečné studnice fotočlánků, který zaujme především milovníky gorilí rodinky z pražské ZOO.
Obrázek ve větším rozlišení zde.

Tradiční pohled do gorilího pavilonu

25. března 2011 v 20:27 | gemik |  Fotografování
Po dvou ukecanějších článcích zase místní klasika - fotky ze ZOO Praha a především z gorilího pavilonu. Jména goril se zobrazují po najetí kurzorem na fotku.

Čtečka Amazon Kindle 3 / První dojmy

24. března 2011 v 15:53 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Po čtečce elektronických knih jsem pokukoval již delší dobu, donedávna ovšem byly čtečky většinou velmi drahé nebo z různých důvodů nevyhovující. S příchodem vcelku levného zařízení Kindle 3 od Amazonu a s velmi dobrými referencemi na něj bylo o výběru rychle rozhodnuto, zbývalo jen objednání z Ameriky (Kindle 3 je dnes nabízen i českými eShopy, ovšem za dvojnásobnou cenu...). Chtěl jsem si ho pořídit k Vánocům, ovšem zřejmě díky obrovské celosvětové poptávce Amazon neodesílal objednávky mimo území Spojených států, ač se toto dalo obejít, nákup byl tak odložen na neurčito.

Čtečku jsem momentálně nutně nepotřeboval, nákup byl po odkladu plánován až na léto, před různým cestováním atp., ovšem minulý týden jsem zaregistroval informaci o změně pravidel pro dovoz zboží z USA. V současnosti při objednání zboží v ceně do 150 euro se neplatí žádné DPH, od 1. dubna 2011 se toto ovšem mění a sazba pro výpočet DPH bude začínat již na hodnotě 22 euro. Proto začla blesková akce, ono 20% úspora není k zahození. Objednávat zboží z Ameriky je opravdu bezproblémové, kdejací čeští prodejci i dopravci by se mohli učit. V pondělí odpoledne jsem provedl na Amazonu objednávku (pro platbu potřebujete kreditní/debetní kartu s povolenými internetovými převody), v úterý bylo zboží expedováno a dnes dopoledne už doma zvonilo UPS se čtečkou. Prostě pohodička. Celá tahle sranda vyjde na $160 ($139 + $21 expresní doprava), což při dnešním kurzu cca 17,4 Kč za dolar vyjde na příjemných 2.784 Kč a to se vyplatí :-)

Screen Saver působí jako realný papír, který máte nutkání sloupnout :-)


Knihy o fotografii

22. března 2011 v 6:00 | gemik |  Fotografování
Fotografování mě baví od malička, ovšem nějaké hlubší znalosti o technice a fotogravování samotném se limitně blížily nule. Měl jsem k dispozici pouze kompaktní fotoaparáty (nejprve na film, poté digitální), takže veškeré mé (ne)umění spočívalo v pouhopouhém vložit film/zaostřit/vyfotit. Teprve později jsem se o problematiku začal zajímat víc do hloubky a až s první digitální zrcadlovkou, která přišla v roce 2008, jsem začal pořádaně pronikat do tajů tohoto zajímavého odvětví.

Otázka byla kde potřebné informace získat. Samozřejmě se nabízí internet, dnes se na něm dá nalézt opravdu cokoli. Existuje velké množství českých i zahraničních serverů (a dalších blogů, diskuzních fór atp), které se fotografií zabívají a obsahují nepřeberné množství informací. Ač jsem sám hojným návštěvníkem těchto stránek, dnes se jim věnovat nechci. Před obrazovkou počítače musím trávit mnoho času a navíc opravdu nemám rád dlouhé čtení z monitoru, takže v situacích, kdy je to možné, volím raději klasické knihy. Samozřejmě nic nebrání tisknutí, ovšem z vytištěných papírů se (alespoň v mém případě) velmi ráda stává nepřehledná halda, ve které mají zrovna ty nejdůležitější kousky tendenci se ztrácet. Tvořím si tedy postupně v knihovně sekci o fotografii, která se pomalu ale jistě rozrůstá a kterou bych tu rád lehce přiblížil.Úplněk 19.3.2011

20. března 2011 v 12:27 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
V sobotu večer nastala po 18 letech opět chvíle, kdy Měsíc dosahoval úplňku přesně ve chvíli, kdy byl na oběžné dráze nejblíže Zemi. Nejvíce patrný měl být tento jev po 19. hodině. Ač všechno nahrávalo nerušenému pozorování, mraky se po několika dnech akorát rozehnaly, se mi na úplněk podařilo spolehlivě zapomenout :-) Naštěstí před půlnocí se připomněl jasným zasvícením do bytu, takže i já si nakonec pár fotek udělal :-)


Limerick - O úspěchu

16. března 2011 v 10:39 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Na klub.blog.cz mě zaujala výzva na tvorbu limericků (pětiveršových říkanek), nu a protože jsem v současné době limitován zákeřnou chorobou (rýmička), mám dost času na laškování se slovíčky. Nějaké ty prvotiny v tomto vcelku složitém žánru se mi povedlo vyplodit, leč zrovna ta, co se mi asi líbí nejvíc se zrovna moc nehodí ke stanovenému tématu "Jaro vítězí nad zimou", tak ji zveřejním alespoň tu :-)

Sdělím vám jen ve spěchu,
že zlepšil jsem se v prospěchu
a viděl růst prvosenku,
pak rozepnul podprsenku.
To bylo dnes úspěchů.

Fotky ze Zoo Praha

13. března 2011 v 10:58 | gemik |  Fotografování
Jak už bylo patrné z článku o gorilce Moje, včera jsem opět zavítal do oblíbené Zoo Praha, samozřejmě i s fotoaparátem. Původně jsem v sobotu chtěl vzít bráchu do Technického muzea, jenže dlouhá fronta sahající až hodně daleko na ulici nás spolehlivě odradila. Takže otázka co s načatým polednem byla vyřešena standardně cestou do nedaleké Zoo. Při této neplánované návštěvě se mi povedlo pořídit docela zajímavé fotoúlovky, například do té doby jsem vůbec netušil, že surikaty mají takové tesáky... Původně roztomilá zvířátka tak dostala nový, o dost děsivější rozměr :-)Fotostory - 18 tváří gorilky Moji

12. března 2011 v 23:25 | gemik |  Fotografování
Fotografická story z pavilonu goril v Zoo Praha. Moja dnes předváděla dokonalé mimické představení :-) Fotografie jsou výrazné výřezy, než o kvalitu jde spíš o obsah :-)
"Tak jakou asi mám dneska sledovanost?"

100 vozů ve fotografiích - Ženeva 2011 / 100 cars on photos - Geneva 2011

9. března 2011 v 18:50 | gemik |  Fotografování
100 aut světových značek na stovce fotografií z autosalonu Ženeva 2011.
Alfa Romeo

Výlet Chamonix - Ženeva

8. března 2011 v 17:43 | gemik |  Fotografování
Dnes brzy ráno jsem se vrátil z cesty za hranice všedních dnů, konkrétně z prodlouženého víkendu zahrnujícího návštěvu Autosalonu Ženeva 2011 spojenou s výletem do francouzského města Chamonix. Právě v tomto horském středisku naše cesta započala a předmětem zájmu tu pro nás byl hlavně vrchol Aiguille Du Midi, který se týčí ve výšce 3842 m n. m. a poskytuje úžasný rozhled do všech světových stran, především pak na nejvyšší vrchol Francie - Mont Blanc.

Po zbylé dva dny jsme v Ženevě absolvovali prohlídku světoznámého autosalonu, jehož se letos koná již 81. ročník. Všechny důležité automobilky i méně známí výrobci zde představují svoji produkci včetně vizionářsky laděných konceptů, takže po celé dva dny bylo dostatek zájmů k prohlížení a fotografování.
Pohled do Itálie. Fotografie ve větším rozlišení ZDE.

Několik málo dalších ukázek je přiloženo k článku, zbytek fotek postupně zpracovávám a nějaký širší výběr zde v nejbližší době zveřejním.