Únor 2011

Film Králova řeč / King´s Speech

25. února 2011 v 21:45 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Premiéra filmu Králova řeč má v českých a slovenských kinech naplánovanou premiéru až na 10. března, ovšem v některých multikinech v souvislosti s nedělním předáváním Oskarů je promítán již během tohoto týdne, čehož jsem rád využil. Ač většinou mám o nejrůznějšími "fundovanými" kritiky oslavovaných filmech většinou nevalné mínění, tentokrát to naštěstí 100% neplatí a dopředu mohu říct, že film již od první minuty odkryje své mimořádné kvality a po celou dobu vás drží a nepustí.
x
x
Nejprve musím podotknout, že se v žádném případě nejedná o žádný pompézní hollywoodský velkofilm, ve kterém se utopí neskutečné peníze, nýbrž anglicky typické komorní drama, které svých kvalit dosahuje ne rozmáchlou výpravou, ale "neuvěřitelně uvěřitelným" pojetím, lidskostí, emocemi a vynikajícím přirozeným herectvím všech zúčastněných postav.

Vysoké Tatry / Fotovzpomínka

25. února 2011 v 6:00 | gemik |  Fotografování
Po fotkách z Krkonoš pořízených během dovolené v roce 2010 ještě uveřejním pár kousků o rok starších, tentokrát pocházejících ze slovenských Vysokých Tater. Tolik k takovému malému historickému okénku a příště již zas něco aktuálního.
Tatranská magistrála je 46 km dlouhlá červeně značená turistická trasa procházející přes jižní část Vysokých Tater od Podbanské, přes Popradské pleso, Štrbské pleso k Bielemu plesu. Nejvyšší úsek magistrály se nachází v nadmořské výšce 2035 m.

Praktica L

24. února 2011 v 16:48 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Při listování starými alby s rodinnými fotografiemi na mě dýchlo kouzlo doby, kdy neexistovaly žádné digitální fotopřístroje, fotilo se na filmy a na výsledek se muselo čekat do doby, než materiál zpracuje fotolab či než se vyvolají ve vlastní temné komoře. Na film jsem fotografoval od mala analogovým kompaktem Minolta, ovšem pořádná zrcadlovka se mi do ruky nikdy nedostala.
x
V záchvatu nostalgie jsem se tedy začal po ohlížet, kde by se nějaká archaická zrcadlovka dala sehnat. Nabízelo se aukro.cz, kde se téměř denně dá sehnat nějaký zajímavý kousek, nakonec ale bylo vše ještě jednodušší, babička ve skříni našla téměř 20 let neotevřenou krabici s fotovybavením, která obsahovala mimo jiné nádhernou Prakticu L se setovým objektivem Domiplan f/2,8.

Hra barev / Krkonoše

24. února 2011 v 2:41 | gemik |  Fotografování
V posledních dnech jsou dny pěkně mrazivé, dám proto vzpomenout na dobu slunečnější, konkrétně loňské léto, jehož část jsem strávil v Krkonoších. Z temných zákoutích pevného disku jsem vyhrabal pár zapadlých snímků, které zde zatím nebyly publikovány.

Národní technické muzeum / fotoprohlídka

18. února 2011 v 21:22 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Od 16. února 2011 je opět otevřeno Národní technické muzeum v Praze na Letné. Po rekonstrukci je pro návštěvníky připraveno pět stálých expozic, další přibudou do roku 2012. Nejvíc prostoru zabírá dopravní hala, ve které se nacházejí originální historické automobily, letadla a další dopravní prostředky. V ostatních sálech budovy NTM se nově nachází expozice Architektury, Astronomie, Tiskařství a Fotografický ateliér.

Otevírací doba je od úterý do neděle v časech 10-18 hod. Vstupné není nejnižší, plnocenná vstupenka stojí 170 Kč, zlevněná 90 Kč. Nelíbí se mi ale hlavně poplatek 100 Kč za možnost fotografovat...

V dnešním fotočlánku tedy přináším pohled do nově otevřeného NTM, především do expozice Dopravy, která mě zajímala nejvíce a je nejvíce fotogenická :-) Trochu nepříjemně mě zaskočil nedostatek světla v hale pro bezproblémové fotografování, musel jsem to řešit nastavením vysokého ISO. Nedisponuji stabilizovanými objektivy a stativ bohužel použít nejde, při návalu lidí na to není čas ani prostor, takže prakticky veškeré fotky zde jsou pořízené při ISO 1600 i víc, tudíž ne všechny jsou tak, jak bych si je představoval.

Ať se fotky líbí a předem děkuju za jakékoliv komentáře!

Z-4


Praha od Divoké Šárky / Panorama

9. února 2011 v 20:05 | gemik |  Fotografování
Nádherný dnešní den musel být využit k procházkám, my tak zavítali do Šáreckého údolí. A právě z vyhlídky od Divoké Šárky pochází tato nudloidní fotografie Prahy. Panorama je složeno z 15 fotografií, výsledné rozlišení přesahovalo 22 tisíc pixelů na šírku :-) K článku přikládám miniaturní náhled, větší rozlišení si můžete prohlédnout po kliknutí na odkaz níže.

Praha
Panorama ve větším rozlišení ZDE.

Zvířecí mišmaš / Zoo Praha

8. února 2011 v 19:02 | gemik |  Fotografování
V rámci úklidu přeplněného disku v počítači jsem narazil na několik neroztříděných složek obsahující nezveřejněné (a snad zajímavé) fotografie ze Zoo Praha. Je škoda aby se na soubory prášilo někde hluboko ve složkách, vytahuji je tedy na světlo světa v následujícím článku, ať se líbí :-)

Surikata

Mazel největší / Boník

7. února 2011 v 14:34 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
V novém roce mi blog celkem skomírá kvůli práci, nedostatku nápadů a trochu i lenosti. Podělím se alespoň o fotky kamaráda chlupáče - rok starého bígla Bonyho, který patří mé přítelkyni.

Pro pražské čtenáře blogu: nemáte nějaký zajímavý tip kam se v Praze vyplatí zajít s fotoaparátem? Podělte se případně v komentářích o tipy, díky :-)

Bony