Srpen 2009

Zvířecí koláž

31. srpna 2009 v 22:37 | gemik |  Fotografování
Něco z fotografického archivu :) Taková malá koláž z fotografií pořízených v pražské Zoo.


gemik kam se podíváš....

30. srpna 2009 v 20:32 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Nějak jsem neměl chvilku co dělat, tak jsem zadal svou přezdívku tj. název tohoto blogu do vševědoucího Googlu. A nestačil jsem se divit. Podle vyhledávače je Gemik město ležící ve východní části Turecka, rakouská softwarová společnost, polský tenisový klub a mnoho dalšího. Člověk by myslel, že když si poskládá přezdívku z počátečních písmen určitých jmen, tak že bude ona přezdívka originální a jedinečná, leč není tomu tak ... :)


Requiem for a Dream

30. srpna 2009 v 8:58 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Nedávno jsem řešil jak zabít čas ve vlaku a tak jsem sáhl po filmu Requiem za sen (natočeno r. 2000). A nutno říct, že jsem si kvalitně doplnil vzdělání. Hodně mě to dostalo. Tento snímek patří mezi ty, které vás o nich donutí přemýšlet ještě dlouho po vypnutí televize/odchodu z kina.
Příběh se točí kolem čtyř postav, kterým nebylo přáno žít spokojený život. Sara Goldfarbová, je osamnělá vdova, žena, jež nemá pro co nebo pro koho žít, se nadchne pro vidinu učinkování v televizi, kvůli které se rozhodne držet dietu za pomoci léků. Sáry syn Harry se svou milou Marion a nejlepším přítelem Tyronem zase z reality utíkají do snů. Bohužel od začátku je jasné, že to s nimi nemůže dopadnout dobře...

Železniční muzeum ČD

28. srpna 2009 v 14:31 | gemik |  Výlety / Akce a další
Po shlédnutí modelové železnice v Praze jsem zatoužil vidět také ty opravdové mašinky. Proto jsme si udělali výlet do Lužné u Rakovníka, kde se hned u nádraží nachází Železniční muzeum Českých drah. Muzeum je zřízeno v prostorách bývalé výtopny Lužná - Lišany, jejíž vznik se datuje k roku 1871, kdy byl zahájen provoz Buštěhradské dráhy na trase Kladno - Chomutov s odbočkou do Rakovníka. Depo ukončilo provoz roku 1996 a následně o rok později na jeho místě zahájilo činnost muzeum:


Nokia N97 - druhá část "recenze"

26. srpna 2009 v 12:51 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
V první části mého pokusu o recenzi mobilního telefonu Nokia N97 jsem se zaměřil na vzhled a konstrukci tohoto přístroje, dnes se podívám na vlastnosti a funkce.

Displej - radost pohledět

Po zapnutí N97 se rozsvítí displej, který je jednoduše nádherný. Díky rozlišení 640x360 px na ploše 3,5" je krásně jemný, barvy jsou živé, prostě radost pohledět. Čitelnost na slunci je solidní, občas se sice objeví odlesky a ztratí se sytost a kontrast, ale že by nebylo možné přečíst zprávu nebo vyhledat něco v nabídce, to se nestane. Nadšení z displeje vydrží do té doby, než vás zradí jeho hlavní vlastnost - to, že je dotykový. Během mého týdenního testování se bohužel nejednou stalo, že telefon na kontakt s prstem vůbec nereagoval. Což není zrovna příjemné, když se snažíte něco rychle odkliknout při jízdě autem nebo v MHD. Moje znalosti vám neodhalí, jestli za to může dotyková vrstva displeje, nebo jde o problém softwaru (tím pádem by vše mohl napravit nový firmware). Každý povel, který na displeji provedete, je doprovozen lehkým zavibrováním, abyste měli jistotu, že se příkaz provedl. Pokud by to člověku nevyhovovalo, je možné tuto funkci v menu vypnout. Pohodlí dotykového ovládání je takové rozporuplné. Na jedné straně jsou dostatečně velké ikony, do kterých není problém se trefit i za chůze, na straně druhé je ovšem u nabídek velmi nepohodlná rolovací lišta, která je úzká a velmi blízko kraji displeje, takže palec se při pohybu lištou dostává do krkolomných pozic. Další pro mě nepříjemnou věcí bylo vypínání aplikací. Windows Mobile mají vše elegantně vyřešené zavíracím křížkem v pravém horním rohu, u Symbianu se vždy musí vyvolat nabídka "Volby", sjet dolů a zvolit "Konec" a to je docela otravné.


Čmelda

25. srpna 2009 v 23:16 | gemik |  Fotografování
Pokus o makro fotografie z petřínských zahrad. Fotky nejsou z nejostřejších, bylo už pozdě odpoledne a navíc ta bestie byla strašně rychlá :)


Miniaturgolf

25. srpna 2009 v 19:23 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Dneska jsme s bráchou byli opět na minigolfu, tentokrát v Praze 10 Na Ovčíně. A opět se mi velice "dařilo", od minula se konal pokrok z 65 úderů na 63, už se pomalu ale jistě blížím k těm vysněným pětadvaceti... :D Tak zase pár fotek:


Nokia N97 - první část "recenze"

25. srpna 2009 v 13:12 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Dnes skončilo mé týdenní testování mobilního telefonu Nokia N97 a tak je na čase trochu sepsat dojmy. Bohužel se ke mě telefon dostal zrovna ve velmi narvaném týdnu, takže jsem neměl moc času a vlastně ani náladu prozkoumat přístroj do posledních detailů, jak jsem si původně představoval. Na druhou stranu díky tomu telefon prošel zatěškávací zkouškou v běžném provozu. Fotky jsem cvakal hala bala, žádná kvalita to není, ale chtěl jsem u článku mít vlastní obrázky, tak alespoň takto.

Teď už konečně k Nokii. Podle propagačních materiálů se jedná o nejvybavenější telefon, který poskytne vše bez kompromisů jak manažerům, tak těm nejnáročnějším technologickým maniakům. Funguje ve všech nejdůležitějších sítích, jmenovitě GSM 850/900/1800/1900 MHz a UMTS 900/1900/2100 MHz. Procesor tepe na taktu 434 MHz a operační paměť disponuje 128 MB, ze které je po hard resetu k dispozici něco kolem 40 MB. Hlavním lákadlem je obrovský úložný prostor o velikosti 32 GB, který navíc můžete rozšířit pomocí microSDHC až o 16 GB, a především 3,5" dotykový displej s rozlišením 640 na 360 pixelů umožňující zobrazit 16 milionů barev.

Tolik marketing a a jak tedy zapůsobil na mě? To se pokusím sepsat v následujícím článku, který z časových důvodů bude rozdělen na dvě části. Dnes se podívám na konstrukci telefonu, zítra na jeho fungování.

Evoluce :) Nokia 3310, Nokia E61, Nokia N97 (moje další předchozí telefony N6310i a N6630 se na focení nedostavily :)

Ještě pár vláčků

24. srpna 2009 v 20:33 | gemik |  Fotografování
Království železnic na Andělu mi opravdu padlo do noty, tam budu často... Při prohlídce jsem tam poletoval a měl vyvalené oči stejně jako malí caparti, co se přišli podívat na vláčky s rodiči :) Prostě pro modely mašinek se dokážu nadchnout jako malé dítě a stále je můj velký sen mít alespoň malilinkatou vlastní železnici doma. Bohužel zábava je to dosti finančně nákladná, takže zatím mi nezbývá nic jiného než obdivovat takovéto výstavy a slintat nad modely v regálech obchodů. Aby si má dětská dušička alespoň trošku přišla na své, pořídil jsem si pár papírových domečků k sestavení, tak jsem zvědavý co z toho moje nemotorné ručky vyvedou :)


Nokia N97

24. srpna 2009 v 5:13 | gemik |  PC/Web/Hry
Na Facebooku Nokia pořádala promo akci ke své novince smartphonu N97, kdy z řad přihlášených zájemců po osm týdnů vybírala vždy dvanáct šťastlivců, kteří dostali tento mobil na týdenní vyzkoušení. V poslední várce jsem se mezi vybrané dostal i já a tak od úterka tuto krasavici používám jako hlavní telefon.


Bohužel se ale rychle blíží doba, kdy budu muset mobil zase odevzdat a jak to tak vypadá, loučení nebude snadné. I přes řadu výhrad, jsem si za ten týden na N97 zvykl a z ruky ji budu dávat docela nerad. Ale o tom bych se chtěl rozepsat až v chystané "recenzi", nebo spíše ve shrnutí dojmů z mého týdenního testování. Prozatím přidávám pár fotek a v pár bodech vypíchnuté klady a zápory:

Království železnic

23. srpna 2009 v 23:12 | gemik |  Výlety / Akce a další
Dnes jsme se šli podívat na nově otevřenou výstavu modelové železnice. Od 1. července je na Smíchově v komplexu Anděl City k vidění plocha o 100 m2 pokrytá kolejišťi, stavbami, vozovým parkem a dalšími modelovými specialitami. Projekt má velké ambice, má se stát největším svého druhu ve střední a východní Evropě. Každé tři měsíce se bude rozšiřovat a po čtyřech letech má rozloha dosahovat úctyhodných 1008 m2.


Brouček

22. srpna 2009 v 21:26 | gemik |  Fotografování
Dneska se přes Vysočinu přehnal pěknej slejvák, co vydržel celé odpoledne. Po dešti pak vylezl tenhle střevlík, ale ještě pár posledních kapek na něj spadlo. Foťák byl naštěstí připraven :)


Miniuni Ostrava

18. srpna 2009 v 12:36 | gemik |  Fotografování
U ostravského výstaviště se nachází městečko Miniuni, areál s 34 modely významných evropských staveb a 7 divy světa. Vše je vystavěno v měřítku 1:25 a kolem staveb pak projíždí vláček. Vstupné je 70, respektive 35 Kč a přes léto je otevřeno každý den.

Burger King

18. srpna 2009 v 0:24 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Když jsem se vracel z Ostravy, tak mi cestou vyhládlo, že jsem se hned po příjezdu na pražské hlavní nádraží začal shánět po něčem k jídlu. No a co to nevidělo, mé očko zelenohnědavé, filiálku Burger Kinga. Nikdy předtím jsem u nich ještě nejedl, zato již dlouho jsem jejich občerstvení chtěl vyzkoušet. Rychlá občerstvení nezavrhuju, spíš naopak, tu a tam zhřeším a to převážně u McDonalda - nemám daleko k závisloti na McCountry :-) Takže nebylo co řešit, objednal jsem si Big King Menu za 99,- (poutače teda nabádaly k výběru jakéhosi Whoppera, ale za 149 Kč se člověk dobře nají v normální restauraci, takže taková cena se mi zdá u fast foodu dosti přehnaná) a začalo těšení.

Ostrava

17. srpna 2009 v 23:32 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní

Dnes jsem zažil tři novinky: prvně jsem jel SC Pendolinem, prvně jsem navštívil Ostravu a prvně jsem měl hamburger u Burger Kinga (ale o tom třeba někdy příště :). Do Moravskoslezského kraje mě zavály pracovní povinnosti, naštěstí ale bylo vše rychle hotovo, takže do odjezdu vlaku zbyl ještě nějaký ten čas na alespoň zběžnou prohlídku města.

Pedolino mě docela mile překvapilo, trasu Praha - Ostrava jede tři hodinky, takže jsem na PDA kouknul na film, přečetl noviny a byl jsem na místě. A cena 850 Kč za cestu tam i zpět ještě docela ujde. Ač je řízení má velká záliba, tak dneska v tom vedru jsem se velice rád nechal west :-)

Horší to bylo s dopravou na místě, kde na mě čekala rozsáhlá tramvajová výluka a cesta náhradními autobusy byla přinejmenším zajimavá :-) V létě se hold opravuje všude.

Ale abych se vrátil k té prohlídce města. První jsem juknul do Miniuni, to je areál s modely evropských staveb (udělám samostatný článek s fotografiemii). Pak jsem zašel na Prokešovo náměstí, kde je možné z věže radnice obhlédnout celé město, což doporučuji, nabídne se vám opravdu impozantní výhled. Vstupné je pro studenty 20 Kč a pro lenivé mám dobrou zprávu, na věž se nechodí po svých, nýbrž vás tam vyveze rychlovýtah. Cestou k nádraží jsem ještě zavítal k těžní věži bývalého dolu Jindřich. Ta je bohužel nepřístupná, takže musí stačit pohled z ulice.

Pak už jsem ale pelášil na vlak, po těch pár hodinách už ani na nějaké další větší prozkoumávání nebyly síly ani nálada, přeci jen v takovém počasí, jako bylo dnešní den, bych se radši viděl někde u vody, než v rozpáleném centru města.Tak jde čas...

15. srpna 2009 v 0:45 | gemik
...aneb rok s naší zakrslou králicí.


Srpen 2008, nový přírůstek v rodině

Zoner Panorama Maker

14. srpna 2009 v 20:12 | gemik |  Fotografování
Poté co jsem na blog dával několik panoramatických fotografií, napadlo mě přiblížit jejich vytváření. Jak jsem v předchozím článku psal, používám český software Zoner Panorama Maker, který je intuitivní a podává dobré výsledky. Program je možné používat 30 dní zdarma (ke stažení např. zde), poté je nutné dokoupit si licenci, která vyjde na 199 Kč.

Teď už k samotnému tvoření, chtěl jsem udělat panoramatický obrázek z pěti fotek pohoří Vysokých Tater z pohledu od Nové Lesné:


HC Sparta - KLH Chomutov

13. srpna 2009 v 23:22 | gemik |  Sports
Dnes jsem zavítal do Holešovic na zápas hokejové Sparty v rámci letního Tipsport Cupu. Samozřejmě v báglu nemohl chybět fotoaparát. S focením byl ale problém, přípravné zápasy se hrají tak nějak při svíčkách a to není pro můj objektiv, který při ohnisku 150 mm potřebuje clonu 5.6, to pravé ořechové. Musel jsem tedy nedostatek světla kompenzovat zvýšením ISO až na hodnotu 800, což je pro můj 3/4 čip zabijácká hodnota, tudíž je na fotkách i po zmenšení patrný šum. Ale do novin to prodávat nebudu, tak pročpak si dělat starosti ;)


Svítání nad Chalkidiki

13. srpna 2009 v 15:53 | gemik |  Příroda
Letos jsem se k moři nedostal, tak alespoň malá připomínka z loňské dovolené v Řecku. Jednou jsem se dokopal k brzkému budíčku a jako odměnu jsem dostal nádherný východ slunce.


Poznáte české hrady?

13. srpna 2009 v 0:40 | gemik |  Fotografování
A máme tu malou soutěž :-) Do komentářů můžete psát názvy následujících čtyř českých hradů a jednoho zámku. Kdo první správně pozná všechny, dostane...
...pochvalu ;)