Leden 2009


Prokrastinace

19. ledna 2009 v 23:27 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní

Dnes jsem mezi spolužáky narazil na slovo prokrastinace, pojem mně naprosto neznámý. Člověk by si čas od času měl rozšířit obzory, takže následovalo ponoření se do vod vševědoucího Googlu a po pár milisekundách na mě vybafla definice internetového slovníku cizích slov ABZ.cz: Jedná se o výraznou a chronickou tendenci odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu, je to rizikový fenomén pro duševní zdraví. Česká Wikipedia navíc nabídla vysvětlení, že prokrastinací (z latinského pro crastinus, na zítřek) se označuje psychologický problém především vysokoškoláků, kdy postižený tráví čas nepodstatnými činostmi, přičemž ty důležité odkládá na později. V naší kotlině by touto chrorobou mělo být postiženo až 40 % vysokoškolských studentů.

Toto zjištění pro mě bylo opravdu zajímavé a důležité, člověk si totiž celý život myslí, že je prachsprostý lempl a teď skoro na stará kolena (to zní divně ve dvaceti) zjistí, že je vážně nemocen. Ostatní by na mě tedy měli brát ohledy, zvlášť pokud to vypadá tak, že zrovna já mám to nejtěžší stádium choroby. Musím zjistit jestli se dá tento problém nějak léčit. I když, vlastně to asi nechám na později...

World of Goo

15. ledna 2009 v 20:33 | gemik |  PC/Web/HryHra z konce loňského roku World of Goo není typickou mainstreemovou hrou, kterých je na pultech obchodů mraky. Tento počin je pokračováním freewarevé gamesky Tower of Goo (ke stažení zde). Tehdy šlo o postavení co nejvyšší věže, kde bylo nutné dbát na fyzikální zákony a disponovat alespoň špetkou inteligence. World of Goo tento nápad rozvíjí. Zajímavostí je, že vývojářský tým, 2D boy, je pouze dvoučlenný.

Pan/paní Bugs Bunny

15. ledna 2009 v 16:48 | gemik |  Fotografování
A je tady další várka "králičích" foteček. Tyhle jsou aktuální, pořízené po včerejším návratu od pana doktora, kde byl náš Bugsík na prohlídce. Tam jsme se také dozvěděli novinu, že nemáme pana Bugse, ale paní Bugsovou... Do teď jsme to moc nezkoumali, ono také nebylo moc příležitostí. Každý všetečka, který se na to snažil přijít, si odnesl pár škrábanců, takže se od průzkumů záhy upustilo a vše se nechalo až na panu doktorovi.

Windows 7 Beta

13. ledna 2009 v 22:50 | gemik |  PC/Web/HryV pátek 9.1.09 vydal Microsoft pro veřejnost volně dostupnou beta verzi svého nového operačního systému s názvem Windows 7. Pokud betu budete chtít také vyzkoušet, nejednodušší způsob stažení a popis získání aktivačního klíče je na této stránce. Zkušební verzi Windows 7 bez zaregistrování je možné používat 30 dnů, po zaregistrování by měla fungovat až do 1. srpna tohoto roku.

PC do 10 000 Kč

13. ledna 2009 v 6:59 | gemik |  PC/Web/Hry
Po článku PC do 15000 Kč přináším návrh sestavy pro ty z vás, kteří do PC chtějí investovat opravdu minimální částku, ale zároveň chtějí mít možnost počítač bez většího omezení využívat jak na kancelářskou práci a přehrávání multimédií, tak i k hraní her. V dnešní době totiž i na počítači do 10 tisíc bez problémů spustíte většinu dnešních her v 1280x1024 respektive v 1440x900, tj. v rozlišeních typických pro monitory s 19" úhlopříčkou s vysokými detaily.

Udržitelný rozvoj versus svoboda

12. ledna 2009 v 0:53 | gemik
Článek jsem vypracoval v prosinci roku 2007 pro předmět Filosofie na VŠE.

Zhruba od 1. poloviny 90. let lze ve světě a samozřejmě také v České republice identifikovat úsilí zaměřené na změnu vývojových trendů lidské společnosti v zájmu tzv. "udržitelného rozvoje". Impulsem tohoto trendu byl celosvětový summit v Rio de Janeiro v roce 1991, který poprvé deklaroval obecné principy udržitelného rozvoje. V červnu 2002 zpracoval tým pracovníků Českého ekologického ústavu pod vedením tehdejšího ministra životního prostředí Miloše Kužvarta Strategii udržitelného rozvoje ČR, s cílem určit směr rozvoje státu na příštích 15 let. Podle tohoto dokumentu, který nebyl sestaven jen jako obecná proklamace, by se Česká republika zavázala m.j. k cílevědomé regulaci vývoje počtu obyvatel, výroby a spotřeby a obětování "neudržitelných" prvků současného životního stylu. Tato strategie obsahovala přesnou vizi trvale udržitelné společnosti, v níž je hlavním principem spolupráce místo soutěživosti. Co největší počet hmotných a energetických toků je zacyklen na co nejmenším území, s minimem přepravních nároků. Ekonomika je zaměřena jen a pouze a uspokojování základních potřeb, prvky jako reklama neexistují, ceny základních potravin, vody, bydlení jsou limitovány státem. Rozhodující roli v politickém životě hrají školy, místí a regionální instituce, avšak politické strany tu místo nemají. K vyloučení asociálních jevů existují právní nástroje nevyjímaje cenzuru a nejtvrdší represe.

Candi Staton

11. ledna 2009 v 21:28 | Olík |  Music
Candi Staton - tato černošská zpěvačka původem z Alabamy je specialistkou na Gospel music a Rhythm and blues. Od roku 1968, od kdy je na sólové dráze, vydala 25 alb.


Bunny. Bugs Bunny.

9. ledna 2009 v 16:42 | gemik |  Fotografování
Tohodle fešáka máme v rodině, vlastnická práva na něj má brašulka, ovšem radost z něj máme všici :-) Funkci rodinného fotografa zastávám já, tak mi často stojí modelem. O pár foteček se teď chci podělit. Na snímcích jsou králíčkovi necelé tři měsíce, dnes je mu přes půl roku a už nám krapítek vyrostl, za chvíli se nevejde do svého domečku :-) Ovšem už tak ochotně nepózuje jako kdysi, takže chvíli bude trvat než se urodí nějaká další várka fotografií.


House Of Hurt

9. ledna 2009 v 12:18 | gemik |  Fotografování

Olympus E-520, f=23.00 mm, ISO 200, F8.0, 1/200s, úpravy: ořez, přidána patina, úprava barev do black & white

Simon & Garfunkel

8. ledna 2009 v 20:52 | gemik |  Music
Tak abych na chvíli odbočil od Johnnyho Cashe, přináším vám teď ukázku z úžasného koncertu americké dvojice Paul Simon a Art Garfunkel. Akce nesla název The Concert In Central Park a uskutečnila se v roce 1981. Záznam koncertu, který je od začátku do konce našlápnutý bohovskou muzikou, jsem na DVD viděl nespočetněkrát a pořád je to stejně dokonalý zážitek. Seznam skladeb plus koupě je možná například zde.


Sound of Silence


Walk the Line

8. ledna 2009 v 16:35 | gemik |  Music
Pokud je hudba Johnnyho Cashe šálek vašeho čaje nebo vás jen zaujaly jeho videa zde na blogu a chtěli byste se o něm dozvědět něco víc, doporučil bych velmi dobrý film Walk the Line, životopisný snímek právě o velikánovi jménem Johnny Cash. V hlavních rolích jsou výborní Joaquin Phoenix jako Cash a Reese Witherspoon jako jeho femme fatale June Carter. Malá ukázka:


Globální oteplování

8. ledna 2009 v 2:31 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Vůbec nechci rozpitvávat problém globálního oteplování z pohledu je/není. Spíš mě zaujaly informace o důsledcích, které již někde můžeme pociťovat a které by nás mohly potkat pokud se zastánci tohoto jevu nepletou. Nutno dodat, že některé předpovídané scénáře jsou až katastrofické. Jedna část článku pochází z mnou vypracované seminární práce do školy, druhá je nově přidána.

Po celém světe se objevují stále častěji ničivé záplavy, hladiny moří pomalu ale jistě stoupají, rovníkové oblasti postihují katastrofální sucha, subtropická fauna i flora se rozšiřuje dále na sever a na obou pólech a na horách ubývá ledovců. To vše jsou průvodní znaky toho, že se naše planeta otepluje.

Lehce ospalé zamyšlení

6. ledna 2009 v 3:54 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní
Parádička. Je půl čtvrté ráno, během dneška mě čekají celkem tři zkoušky a v hlavě pusto až vymeteno. Říkal jsem si že už to nemá cenu a že bude lepší se jít vyspat, ale už ani zabrat nemůžu, pořád myslím na to co všechno jsem nestihl. Věci na zítřek už mi ovšem do hlavy nelezou, tak zevluju na blogu .

U mě je to ale obehraná písnička. Samozřejmě bylo pořád času dost, bohužel jsem dnes zjistil, že bych potřeboval ještě jedny vánoční svátky, abych se zítra nemusel stresovat. Takže učeníčko dneska skončilo jako obvykle nocovkou, prostě "pohodička". Fakt nechci vidět jak to zítra dopadne. Ach jo, někteří lidé jsou prostě nepoučitelní.

To mě přivádí na otázku pro školou povinné. Jak jste na tom vy? Učení je pro vás něco co nestojí za řeč, zvládáte to pravou přední, jste zodpovědní a svědomitě se připravujete, nebo jste jako autor článku? Proto je tu pro vás připravena anketa. Ukažte, jak na tom jste . Já si zatím půjdu dát knihy pod polštář, zkusím usnout a ono mi to tam třeba do rána naleze samo. Za pokus to stojí, ne?

Zima zima zima

5. ledna 2009 v 13:24 | gemik |  Zápisky (ne)všedních dní

Podle meteorologů i do našich krajů zavítají severské mrazy. V průběhu týdne by prý ranní teploty měly klesnout až pod 20 stupňů. A to už je docela chládeček si myslím . Prostě o důvod víc zavrtat se do duchen, uvařit si čaj (v nejlepším případě nechat si uvařit čaj) a tu sibérii sledovat tak maximálně za oknem. Já tedy, když se v tomhle mrazivým počasí musím vydat ven, bych byl okamžitě rád za nějaké to globální oteplení. Je to stejně ironie, člověk si pustí televizi/rádio/internet a tam na něho vybafnou varování, odborné diskuze a úvahy na téma hrozby Global warming (v angličtině to vypadá naléhavěji), každý se předhání o kolik kde zase stoupla teplota a přitom já sem promrzlej na kost. To mi teda vysvětlete .

Škoda ale je, že se mrazy nedají využít jako důvod k nepřítomnosti ve škole/práci. Myslím si, že taková omluvenka: "Pane profesore, omlouvám se, ale na zkoušku jsem nemohl přijít, byla mi zima." by minimálně u mě byla velice oblíbená .

Fotočlánky

4. ledna 2009 v 22:05 | gemik |  FotografováníTemný rytíř DVD

4. ledna 2009 v 5:51 | gemik |  Filmy

V prosinci na pulty obchodů dorazil v dvoudiskové edici filmem Temný rytíř, druhý díl obnovené ságy o Batmanovi. O kvalitách jedné z nejlepších adaptací komiksu svědčí i páté místo v žebříčku celosvětové filmové databáze IMDb
Režisér Christopher Nolan počinem Batman Bagins (2005) obrodil batmanovskou sérii, dodal jí velmi hutnou atmosféru a hlavně nás připravil na skvost jménem Temný rytíř. Skvělé herecké obsazení, propracované a zajímavé postavy, příběh prošpikovaný mnoha zvraty, zkažené město Gotham a mnoho dalšího jsou důvody proč si tento film nenechat ujít. Pořídit se dá například zde.


PC do 15 000 Kč

3. ledna 2009 v 15:42 | gemik |  PC/Web/Hry
V dnešní době snad už neexistuje nikdo, kdo by nějak nepřišel s počítači do styku. PC se staly samozřejmou součástí domácností, mnoho lidí je používá v práci, ve škole a nezanedbatelná část populace využívá svůj stroj ke hraní her.

Ještě před rokem dvěma se za tuto částku pořizovali více méně sestavy vhodné pouze ke kancelářské práci a přehrávání videa, surfování na internetu či hraní starých her. Ovšem to se v poslední době zcela změnilo, použitelné PC se již dá koupit pod hranici 10 tisíc a mnou vybraný limit je pro zmiňované účely rozumný střed.